Vaba aeg

Vaba Lava pöörab pilgu ühiskonna probleemidele 

Kristjan Roos, 1. oktoober 2015, 16:46
Mullu sügisel Telliskivi loomelinnakus avatud Vaba Lava teatrikeskus on leidnud kindla koha pealinna teatripildis. Seal näeb sageli teatrit, mida ühelgi viisil ei saa nimetada nn peavoolu teatriks. Foto: Teet Malsroos (Õhtuleht)
Küllap leidus aasta tagasi palju skeptikuid, kes hindasid, et mullu septembris avatud Vaba Lava teatrikeskusel on raske Eesti teatrite seas oma kohta leida. Praegu võib öelda, et nad eksisid.

Eks omajagu on kaasa aidanud seegi, et paljudel truppidel, nagu R.A.A.A.M või projektiteater Kell Kümme, ning kontserdikorraldajatel, näiteks Jazzkaarel ja Tallinn Music Weekil oli ju oma publik nagunii olemas. Nüüd tuli neil üles leida ja omaks võtta vaid uus teatrimaja.

Samal teemal

Aga Vaba Lava tegevjuhi Kristiina Reidolvi sõnul tuleks noore teatrikeskuse juures eriti rõhutada seda, et see on mõjunud julgustavalt vabatruppide ning väike- ja projektiteatrite tekkele. „Kui uurida esimese hooaja statistikat, siis selgub, et meie majas käis 45 truppi või väiketeatrit. See on väga suur arv. Uue hooaja ideekonkursile laekus kokku 244 soovi nii Eestist kui ka välismaalt. See näitab, et vabakutselised loojad on valmis rohkem riskima. Vabal Laval on siinkohal julgustav ja toetav funktsioon,” selgitab Reidolv.

Tema sõnul annab väiketeatrite õitsele puhkemisest märku seegi, et kõigil Vaba Lava asutajaliikmetel – üheksal väiketeatril – läheb väga hästi. „Nende publikud on mõnes mõttes liidetud. Kui vanasti pidid teatrisõbrad neid teatreid üle Eesti või üle Tallinna otsima, siis nüüd on need kõik ühes kohas,” selgitab Reidolv.

Märgiline tantsulavastus

Teatrimaja tegevjuhi sõnul möödus Vaba Lava esimene hooaeg üle ootuste edukalt. Nii ei osanud teatrikeskuse avamise ajal keegi arvata, et kuus täiskohaga ja kaks poole kohaga töötajat on ametis sisuliselt seitse päeva nädalas. Lihtsalt maja täitus kõigil nädalapäevadel ja väike kollektiiv pidigi sellise olukorraga toime tulema. Ning tuligi, sest avahooajal külastas Vaba Lava 42 046 inimest.

Avahooaja märgilise sündmusena nimetab Reidolv tantsuteatri Fine 5 lavastust “…and Blue”, mis pälvis Eesti teatri aastaauhinna parima tantsulavastuse tiitli. Kui selle lavastuse olid oma kuraatoriprogrammi valinud Madis Kolk ja Oleg Lojevski, siis alanud hooaja kuraatoriprogrammi on kokku pannud Madli Pesti ja Thomas Frank.

Teise hooaja kuraatoriprogrammi avalavastusena esietendus septembris Austria koreograafi ja etenduskunstniku Doris Uhlichi loodud tantsulavastus „Alastusest enam”. Lavastus vaatleb inimkeha vabana eelarvamustest ja valehäbist ning laval on paarkümmend Eesti tantsijat, kes on alasti. Järgmise lavastusena jõuab 22. oktoobril lavale „Tõelised naised, tõelised mehed ja tõelised teised”. Selle tüki lavastab Tiina Sööt. Lavastuses osalevad inimesed väljastpoolt teatrit, juttu tuleb soolisest ebavõrdsusest. Disainer ja meediauurija Merike, naisteajakirja tegevtoimetaja Anna-Liisa, drag queen Andrus, IT vallas töötav Helen ja loodusteaduste õpetaja Olev arutlevad, kui aktuaalne on sooteema Eesti ühiskonnas.

Kristiina Reidolvi sõnul ongi alanud hooaeg koondunud ühe kindla teema alla: etenduvad lavastused on sotsiaalkriitilised. „Suhestume rohkem ühiskonnaga, analüüsime ühiskonna valupunkte ja probleeme, nagu sotsiaalne võrdõiguslikkus, palgalõhe ning vaegnägijate ja laiemalt puuetega inimeste roll ühiskonnas,” selgitab Reidolv.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee