Värsked Tartu uudised

Kas tartlased võtavad Tartu korvpallikooli suure idee omaks? 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 1. oktoober 2015, 16:37
Alumisel korrusel saaks 5000 fännile kontserdi anda Robbie Williams ning ülemisel korrusel võiks 2000-kohalises saalis samaaegselt toimuda spordivõistlus.  Arena Tartu
Tuleval nädalal toimuval Tartu kaasava eelarve hääletusel on väikeste ideede ja ettepanekute kõrval Tartu korvpallikooli endised ja praegused liikmed teinud ettepaneku rajada linna suurhall Arena Tartu.

Arena Tartu üks eestvedajaid, endine tippkorvpallur Tanel Tein leiab, et kaasav eelarve ei pea sugugi olema ainult väikeste asjade jaoks, vaid linn vajab ka suurt visiooni. Just mitmeti kasutatav ja uudne mehaanilistele kandekonstruktsioonidele ehitatav hall võiks olla tema hinnangul Tartus uus suur tulevikuplaan.

Tein meenutab, et suurhalli ehitamisest on Tartus räägitud ka sajandi algusaastatel. Vahepeal polnud sellest suurt kuulda, nüüd oleks Teini arvates aga aeg taas diskussioon tekitada. „Leidsime ühiselt SA Tartu Korvpallikooli kasvandike ja liikmetega, et tegelikult Tartu vajaks ja vääriks suurt visiooni,” räägib Tein ning lisab, et just kaasav eelarve annab linnarahvale võimaluse selles küsimuses uuesti kaasa rääkida.

Õige aeg

„Kui rahvas ütleb, et sellist suurhalli ei ole vaja, siis tundub, et järgnevaks 10–20 aastaks ei ole mõtet seda teemat enam tõstatada. Eriti arvestades seda, et eurotoetused langevad tulevikus ära. Just praegu on kõige õigem aeg asi n-ö lauale tuua,” selgitab Tein ning märgib, et ettepaneku algatajatel endil pole selle juures erahuvisid.

Tartu kaasava eelarve rahadest (ühele ideele kuni 70 000 eurot) saaks idee esitajate teatel rahastada halli ehitamise eeltöid, nagu tasuvusuuringud, geoloogiliste uuringute tegemine ja erasektori kaasamine rahastusse. Avaliku arhitektuurikonkursi korraldamise järel on valikus kolm eskiisprojekti erinevate lahenditega. Nii saab lõpuks teada uue halli võimaliku suuruse, maksumuse, tasuvuse ja vajaduse.

Millise spordiala fännid suurhallist kõige enam võidaksid? Kuigi Tein on ise korvpallitaustaga, ennustab ta, et aasta ringi oleks korvpalli osa hallis umbes 10 protsenti. Suurhall ei oleks tema nägemuses aga ainuüksi spordihall, vaid seal hakataks korraldama ka kontserte, messe ja konverentse.

ERM-ile naabriks?

„Arena Tartu võiks olla Eesti mõistes number 1 konverentsikeskus,” selgitab Tein. Võimas keskus annaks tema sõnul tiivad Tartu turismivaldkonnale ja söögikohtadele ning mõistagi külastaksid konverentsikülalised ka Eesti Rahva Muuseumi. Seda enam, et Arena Tartut näeks Tartu korvpallikool parima meelega just Raadil.

Arena Tartu oleks praegu justkui tänavuaastase kaasava eelarve hääletuse suursoosik. Just see idee on meedias sügisel kõige rohkem jutuks olnud. Teini sõnul on favoriidiks olemisest siiski esialgu liig rääkida.

„Praegu tahame teada, mida tartlased sellest ideest arvavad. Mõtleme kastist väljas. Arusaadav on ju seegi, et linna eelarves ei ole praegu sellise suurhalli jaoks raha. Aga me saame panna linna mõtlema, kust see raha võiks tekkida ja kuidas projekti kaasata erasektor. Meil on unistus, et kogukond tuleks meie ideega kaasa. Ja praegu on juba ka hea näide olemas erasektori kaasatusest: LukuCentrum lubas tarnida ja paigaldada kogu tulevase hoone lukustuse vähemalt 50 000 euro väärtuses,” lisab Tein.

----------------------------------------

Kaasava eelarve hääletus

*Kolmandat aastat toimuv Tartu kaasava eelarve rahvahääletus kestab 5.–11. oktoobrini. Hääletusel saavad osaleda vähemalt 16-aastased inimesed, kelle elukoht on rahvastikuregistri andmetel Tartu linnas. *Rahvahääletus viiakse läbi infosüsteemis Volis, kus tuleb end autentida ID-kaardi või mobiil-IDga. Hääletada saab ka Tartu linna infokeskuses raekoja esimesel korrusel.

*24 esitatud idee hulgas on lisaks Arena Tartu eskiisprojektile võimalik hääl anda näiteks Elleri amfiteatri rajamiseks Toomemäe nõlvale või Tartu maratoni monumendi püstitamiseks, samuti toetada Tartu ronimistorni ideed või ujuva supelmaja-lava rajamist Emajõele.

*Uuri hääletuse kohta lähemalt lehelt www.tartu.ee/kaasaveelarve.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee