Värsked Tartu uudised

Teater Must Kast saab uue ja võimsama hoo sisse 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 17. september 2015, 16:45
Daniil Harmsi vigurjutud inspireerisid Musta Kasti looma absurdihõngulise lastelavastuse “Õhupallid”. Foto: Kaija M. Kalvet
Juba Viljandi kultuuriakadeemias teatritegemist õppides otsustasid kooli kümnenda lennu üliõpilased alustada oma teatriga Must Kast, nüüd kooli värskete vilistlastena annab sama seltskond oma teatrile uue hingamise.

Mullu märtsis teatas Linnaleht, kuidas teatritudengid hakkasid õppejõud Kalju Komissarovi utsitusel Tartus oma teatrit tegema. Must Kast andiski mullu kevadel Tartus Genialistide klubis üksjagu etendusi, kuid samas saadi päris ruttu selgeks, et samal ajal täiesti iseseisvat teatrit teha ja koolis õppida polegi nii kerge. Seda enam et Must Kast tegi oma viimasel kooliaastal kaasa Draamateatris mängitud diplomilavastuses „Romeo ja Julia”. Tartu väga ei jõutud.

Ometi ei kadunud Must Kast kuhugi. Vastupidi, suvel jõuti tuuritamaski käia ja nüüd on Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia kümnenda lennu 17 vilistlasest 11 taas hingega Musta Kasti tegemistesse kaasatud.

„Oleme püsima jäänud. Pärast kooli lõpetamist juunikuus oleme saanud natuke puhata ja augustis hakkasime siin Tartus iseseisvalt pihta. Nüüd on vaja pisut uue linnaga kohaneda,” tunnistab lavastaja Kaija M. Kalvet. Et näitlejad-lavastajad saaksid eelkõige ikkagi teatritegemisele keskenduda, on appi kutsutud ka lisajõud, teatri turundusjuhiks sai Marili Pärtel ja tegevjuhiks Reeli Lonks.

“Üritame praegu aru saada, kuidas oma ülesandeid kõige paremini korraldada. Oleme igatahes positiivselt meelestatud ja tundub, et läheb hästi,” leiab lavastaja. Tõsi, päris terve kursus pole Mustale Kastile truuks jäänud: neli kursusekaaslast läks juba kolmandal kursusel Endlasse, üks seikleb mööda maailma ringi ja üks läks kaitseväe asendusteenistusse. „Aga ka 11 on suhteliselt palju. Nüüd on ka meie projektid natuke väiksemad ja ei hõlma meid kõiki korraga. Kui me kõik päris Tartus ei olegi, siis mõttes on kõik kohal,” räägib Kalvet.

Noored näitlejad deklareerivad, et tahavad olla kogukonnateater, kes on publikule lähedal. „Teater on kohtumine, mis võib toimuda kõikjal ja kõigi vahel,” leiavad nad. Seetõttu pole ka ime, et pühapäeval kell 12.45 ootavad teatritegijad linnarahvast botaanikaaeda või halva ilma korral Genialistide klubisse piknikule. „Me ei taha olla oma publikust kuskil kaugel. Piknik ise tuleb lihtne ja väga mitteametlik. Tähistame suve lõppu ja hooaja algust. Aga mõte on just selles, et tahame näha oma publikut, neid, keda me laval olles ei näe.”

Sügishooajal mängitakse Musta Kasti Tartu lavastusi peamiselt Genialistide klubis. See olekski justkui teatri koduks, kuigi mõistagi pole Genialistide klubi vaid teatri päralt. „Varasem kogemus on näidanud, et meie lavastajad otsivad natuke teistsuguseid ruume kui tavalised teatrisaalid. Püüame tulevikus leida ka teisi keskkondi, kus teatrit teha. Nii saab midagi teatrile juurde anda,” lubab Kalvet.

Vahetult enne pühapäevast avapiknikku algab kell 12 Genialistide klubis Musta Kasti hooaja esimene esietendus, kui Kaija M. Kalvet toob lavale Daniil Harmsi lastelavastuse “Õhupallid”.

„Harmsi absurdilood on nii lõbusad ja naljakad, et minu arvates ei ole neil üldse vanusepiiri. “Õhupallid” on mõeldud küll lastele, aga sobib igale eale,” usub Kalvet, et fantaasiat ja kujutlusvõimet arendav tükk ei tohiks ka lapsevanemaid ükskõikseks jätta.

Eriliseks teeb lavastuse seegi, et “Õhupallides” pole kasutatud ühtki sõna. Näitlejad teevad küll häält, räägivad ja laulavad, aga ühtegi olemasolevat keelt nad ei kasuta. Kalveti sõnul jäi tal kooliajal üht lastetükki lavastades väga hinge, kuidas teatrisse tulnud vene koolide õpilased laval toimunust miskit aru ei saanud. „Mõtlesin, et kuidas siis nii, teater võiks olla universaalne, aga ma teen lavastuse, millest kõik ei saagi aru. See jäi kummitama. Ja nüüd saingi proovida asja, kus ei kasutata üldse keelt, vaid teisi väljendusvahendeid. Kui me räägime sõbralikust maailmast ja probleemidest ühtemoodi arusaamisest, siis just mäng, teater ja üldse kultuur saavadki olla sellise suhtlemise alus,” tutvustab Kalvet lavastuse ideed.

------------------------

“Õhupallid” Genialistide klubis

*Lavastaja Kaija M. Kalvet, muusika autor Kaarel Targo, mängivad Liina Leinberg, Laura Niils, Kristo Veinberg, Kaarel Targo.

*Lavastus on sobilik lastele alates 4. eluaastast, lavastuse kestus 45 minutit.

*Lavastust näeb ka 26. septembril kell 12.

-------------------------

Musta Kasti teatrisügis

Septembri lõpus etendub Mustas Kastis ka Jaanika Tammaru monolavastus „Tanknaine”, koos selle järjega „Laevatüdruk”. „Tanknaine” jõuab lavale ka inglise keeles, et nii meelitada teatrisse Tartu ülikooli välistudengeid ja teisi linna külalisi. Oktoobri keskel etendub Silver Kaljula monolavastus „5 grammi sisemist rahu”. Tegemist on noortele suunatud narkotemaatikast rääkiva looga, mis varem kandis nime „Hägune piir”. Novembris jõuab lavale aga Kaija M. Kalveti lavastatav Ingmar Bergmani „Persona”. Selle tüki proovid algasid juba kolmapäeval. Musta Kasti jõulutükiks on lastelavastus „Padjatäis päikest”.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee