Värsked Pärnu uudised

Seenepidu Tihemetsas kestab neli päeva 

Ada Maltseva, ada.maltseva@linnaleht.ee, 10. september 2015, 16:43
Traditsioonilisel seenenäitusel kohtab nii suuri kui ka väikseid seenehuvilisi. Foto: URMAS LUIK
Saarde vallas Tihemetsas algas eile sügise suursündmus – seenefestival Saarde Seenefest, mis kestab pühapäevani.

Seenenäitusel, mis on avatud kõigil neljal päeval, eksponeeritakse sadu seeneliike, nende hulgas Eesti mürgisemaid ja parimaid söögiseeni. Välja on pandud hulgaliselt selliseidki seeni, mida seeneks pidada ei oska. Lisaks saavad huvilised osaleda töötubades ja loengutel, käia seeneretkel ning nautida seeneroogi.

„Minu esimene armastus looduses on seened,” kinnitas Linnalehele õieterapeudi ja taimetargana tuntud Mercedes Merimaa, kes peab festivalil loengu seentest ja seedimisest. „Juba viiendas klassis käisin raamatuga metsas.” Merimaa lisab, et on olnud innukas seeneproovija ja on söönud mõnda seent isegi enne, kui on teadnud, mis liigiga tegu.

 

„Esimene seenelaine, mis tuli maasikahooaja lõpus, s.o kukeseente aeg, oli täitsa rikkalik. Siis järgnes kuiv aeg. Nüüd sügisel algab teine suur laine, seenemütseel alles hakkab käivituma, see oleneb sellest, kui palju kuskil niiskust on,” hindas ta tänavust seenesaaki.

„Tavaliselt leidub sellistes tingimustes rohkem haruldasemaid seeni, näiteks heinikuid. Aga need vajavad rohkem seenetundmist. Praegugi kasvab mul oma aias väga haruldane nahkjas kobarheinik, väga hea söögiseen. Need on kobaras koos, ainult lõika ja võta. Männimetsas hakkab tulema kitsemampel. Kes teab, see tunneb, aga kuna sel seenel on ka loor jala küljes, siis paljud ei julge teda korjata, kardavad kärbseseenega segi ajada,” märkis Merimaa.

Samuti võib praegu suurte ringjate kolooniatena kohata kukeseene eriliiki, mida rahvasuus kutsutakse tumedaks kukeseeneks. Need on väga head supiseened, aga ka neid peab oskama ära tunda. „Tihemetsas on seente vallas väga head teadmised, sellepärast tasubki seenefestivalile tulla,” kiitis Merimaa seeneürituse korraldajaid.

„Inimesed arvavad, et seened on raskesti seeditavad, aga tegelikult see ei ole päris nii. Kukeseened, kuuseriisikas, suur sirmik ja harilik kivipuravik on väga hea kvaliteediga ning väga hästi seeditavad seened, kui just seeneallergiat ei ole,” kinnitas Merimaa. Aga seeni, mis on toorelt mürgised ja söödavad vaid kupatatult, võib olla tõesti raske seedida, nõustus ta.

 

Saarde seenefestival

Reedel ja laupäeval valmistatakse õpitubades seenepaberit, punutakse taimevaipa, tehakse kangale taimetrükki ja värvitakse seentega lõnga.

Pärnumaa keskkonnahariduskeskus viib läbi õppeprogrammid seente mikroskoopiast ja kübarseente välistunnustest.

Huvilistele korraldatakse reedel ja laupäeval metsa seeneretki, mis algavad Tihemetsa spordihoone juurest.

Reedel kell 17 peab taimetark ja õieterapeut Mercedes Merimaa loengu teemal „Seened seedimises”. Laupäeval kell 15 algab loeng „Seened meie kodus – konstruktsioonides, õhus, toidul...”, mille annab Ave Sadam Eesti mükoloogiauuringute keskusest. Kell 17 räägib Eesti Arboristide Ühingu liige Sulev Järve teemal „Meie tavalisemad puuseened, ohtlikud ja ilusad”.

Laupäeval kella 9–16 peetakse Tihemetsa spordihoone juures aasal laata, kus müüakse kohalikku toitu ja käsitööd ning laadaliste meelt lahutab ansambel Sada ja Seened.

Mekkida saab ka seeneroogi. Laupäeval kella 9–12 toimub Aasa puhkemajas seenetoitude õpituba ja kella 14-st saab Tihemetsa spordihoones seenetoite degusteerida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee