Värsked Tallinna uudised

Täiendatud kell 18.34!

GALERII JA TV3 VIDEO | LINNAPEA ON TAGASI! Savisaar pidas Tallinnas Vabaduse väljakul kõne ja tõusis ratastoolist (77)

Karoliina Vasli, 21. august 2015, 01:55
Foto: Laura Oks
"Issand, kas ta sai kuumarabanduse," ahastab üks vanem proua, kui Edgar Savisaar laval ühtäkki vaikib ja ratastooliga taganeb. Oh ei! See on eelmäng õhtu tippsündmusele – ränga operatsiooni üle elanud meer tõuseb hoopis püsti!

Traditsiooniliselt korraldab Tallinna raad 20. augusti puhul Vabaduse väljakul suurejoonelise kontserdi. Esinejate nimekirjas on näiteks ka superstaarisaate võitjad Birgit Sarrap ja Liis Lemsalu. Ent õhtu superstaariks pidi kujunema ikkagi Edgar Savisaar.

Samal teemal

Kell on 17. Ürituse alguseni veel tunnike, ent parimad kohad lava ees on juba võetud. Peamiselt on kohal vanemad prouad. Üks neist hoiab värisevas käes isegi lillekimpu. Tea, kas see lõpuks ka linnapeani jõudis?

Soomlased: kes siin esineb, kas Madonna?

Suurem melu on aga lava taga, kus püsti eraldi suur telk ning olemas on ka spetsiaalselt linnapea jaoks püstitatud kaldteed. Silma jääb koguni kuus turvameest. Huvitav, palju see kõik linlastele ka maksma läheb? Üks pressipiltnik seisab sealt vaid kiviviske kaugusel, mõni aeg tagasi uksed sulgenud Kuku klubi ees. Ta loodab, et on esimene, kes linnapea pildile saab, aga võta näpust.

Kell 17.30 vurab kohale tumedate aknaklaasidega Mercedese buss, mis sõidab otse telki sisse. Linnapea jääbki nägemata. Lähedal rüüpavad õlut paar soome turisti. Üks neist palub minult sigareti jaoks tuld ja uurib, mis toimub – miks nii palju turvamehi? Kas Madonna tuleb esinema? Kostan, et peaaegu.

Aga ehk polegi võrdlus vale. Ei mäleta, mil Vabaduse väljakul viimati nii palju rahvast nägin. Eestlased-venelased, turistid. On nii pisipõnne kui pensionäre, kes karkude toel kohale tulnud.

Läbi rahvamassi rajab endale teed oranži soenguga naine. Aeg-ajalt jääb ta mõne inimesega rääkima ja tutvustab neile mingit paberit. See on Kristiina Ojuland, kes ilmselt kasutab järjekordset võimalust pagulaste vastu allkirju koguda.

Kell tiksub veidi üle 18 ja lavale astub õhtujuht Mart Sander. Rahvas on kärsitu, saatke juba põhiesineja peale! Ja lõpuks Savisaar tulebki. Esiti ratastoolis, näol lai naeratus. Tal on seljas helesinine triiksärk ja valge lips, jalas valged püksid, mille külge kinnitatud ka must-valged traksid. Tänu kaalukaotusele näeb ta isegi nooruslik välja. Kui vaid seda ratastooli poleks.

Kõnes tuleb paus, kui Savisaar on laval olnud napi minuti. Ta ütleb viimase lausena: "Eestil on aeg jälle tõusta..."

Ta taganeb ratastooliga. Murelikud pensionärid tõusevad varvastele, et üle rahvavoo näha, kuhu linnapea kadus. Äkki juhtus midagi tema tervisega? Kas peaks ehk lõpetuseks plaksutama? Või veel rohkem plaksutama ja tagasi kutsuma? Ent kutsungit pole vaja, linnapeal läheb veidi aega, et tõusta. Ja ta tõusebki jalule. On näha, et proteesiga on juba piisavalt sinasõprust arendatud.

Savisaar jätkab ja pea iga teise lause järel peab pausi, et publik saaks plaksutada. Kõige agaramad plaksutajad on muidugi Savisaare lähikondlased, lava ette on pandud toolid, kus istuvad Savisaare ametikaaslased linnavalitsusest ja ka näiteks Siret Kotka.

Kas ikka on vaja taas meeriks tõusta?

Ent mitte kõik kohaletulnud ei võta Savisaart kui jumalat. Näiteks noor neiu ütleb pahuralt: "Eestil on aeg jälle tõusta... Meie oleme ammu tõusnud, kas sul on tõesti vaja uuesti Tallinna linnapeaks tõusta? Vahepeal ei jäänud ju midagi seisma." Ent tundub, et sihtgrupi jaoks jäi siiski seisma. Mõne inimese näol on näha isegi pisaraid.

Savisaar on laval kokku veidi enam kui kümmekond minutit. Järgnenud kontserdil astuvad Lemsalu ja Sarrapi kõrval üles veel ka Jassi Zahharov, Alo Kõrve, Estonian Dream Big Band Siim Aimla juhatusel ning ansambel Swingers, Mikk Saar, Kristjan Kasearu, Pearu Paulus ja Mart Sander.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee