Värsked Tallinna uudised

Kultuuriöö: algul tsirkus, lõpuks lõkked (1)

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 19. august 2015, 16:07
Kultuuriöö starternumbriks võiks valida tänavaartisti Magic Thori hõlmast haarava maagiakava. Elise Duda
Pealinnas toimub augusti viimasel laupäeval ehk veidi enam kui nädala pärast hulk üritusi, mis on koondatud Tallinna kultuuriöö nime alla.

Kultuuriöö algab siiski juba suures valges, esimeste sündmuste jaoks on mõtet sammud vanalinna poole seada õhtupoolikul kella poole viie ajal. „Mõte sellist suve lõpu poole peetavat üritust korraldada on saanud innustust mitmel pool mujal maailmas toimuvast sarnasest ettevõtmisest,” ütles Tallinna kultuuriväärtuste ameti kultuuriosakonna peaspetsialist Kristel Pedak. Ta tunnistas, et tal oli sellise ürituse projekt juba siis kaasa võtta, kui ta jaanuaris linna leivale asus.

„Just täna läks meie ürituste kava trükki, ühel pool on seal ära toodud sündmused ja teisel linnakaart, sealt võib vaadata, kus mis toimub,” ütles Pedak. „Siht on see, et linlased saaksid ühe õhtu ja öö jooksul osa väga paljudest kultuurivormidest.” Ta lisas, et tema idee on meelitada inimesed laupäeva õhtul koduseinte vahelt välja ja pakkuda neile eripärast jalutuskäiku vanalinna ühest paigast teise. „Tänu suurele sündmuste hulgale saab igaüks panna endale kokku sobiva valiku, nii-öelda kirju kava,” sõnas Pedak.

Alusta algusest

„Alguspaigaks sobiks kella 17 ajal Vabaduse väljakul Rahvarinde muuseumis algav improvisatsiooniline etendus, siis võiks minna edasi mõnda töötuppa või ekskursioonile, seejärel vaadata-kuulata mõnd kontserti ja lõpuks suunduda mere äärde kontserdile või ka muinastuld tegema,” soovitas korraldaja Kristel Pedak. Samal ööl tähistatakse nimelt ka muinastulede ööd, Tallinnas on selliseid tulesid mitmes paigas: juba tavapäraselt Pajas Kultuurikatla kõrval, lisaks on kultuuriööga liidetud Lennusadama üritusi ja ka seal süüdatakse muinastuli.

Üritusi toimub linna paljudes paikades keskööni, kontserdipaikadeks on teiste seas näiteks Taani kuninga aed ja Rootsi-Mihkli kirik. Kultuuriööl esinevad Vaiko Eplik, Tallinna kammerkoor, Pae Kollektiiv, Tallinna kammerorkester, kui kõige nimekamaid nimetada. Jüri Kuuskemaa tutvustab Mustpeade maja varjatumaid soppe, Jaak Juskega saab kõndida mööda kummitustega seotud paiku. Ees ootab hulk muidki õpetlikke ekskursioone. „Kel huvi, otsigu üles ka õpitoad, teemad on põnevad,” lisas Pedak.

Trikid ja naljad

„Iseäranis huvitavana võin soovitada koostöös kaasaegse tsirkuse festivaliga Circus Tree kaht tänavaartisti etendust,” ütles Pedak. Rahvusvahelistel festivalidel osalenud Rootsi artist Magic Thor kaasab Raekoja platsis möödakäijaid oma etteastesse, mis koosneb maagiatrikkidest ja komöödianumbreist.

Teine tsirkusefestivali ettevõtmine toimub Gustav Adolfi gümnaasiumi võimlas Suur-Kloostri tänavas. Seal mängitavas etenduses „Contigo” annab artist Hiina mastil ehk seitsmemeetrisel turnimislatil iselaadse tantsuetenduse, teemaks on armastus. „Ruumis on kohti piiratult, kes ees, see mees!” rõhutas Pedak.

Programm on kokku pandud mitme koostööpartneriga: Corelli Musicu festivali „Tallinna tornid” kaks kontserti on sel õhtul, linnamuuseumi Neitsitorn ning Kiek in de Kök ja bastionikäigud on kauem avatud, koostööd tehakse ka tarbekunsti- ja disainimuuseumi ning Tallinna filharmooniaga.

Kultuuriöö täpsema kava leiab aadressilt www.tallinn.ee.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee