Vaba aeg

Ivar Põllu: loeme „Odysseiast” välja oma tõe ja sõnumi 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 6. august 2015, 16:59
Tartu Uus teater toob lavale oma esimese klassikalavastuse. Pildil Maarja Jakobson. Foto: Gabriela Liivamägi (Tartu Uus teater)
Tartu Uues teatris esietendub nädala pärast, 14. augustil rännaklavastus „Odysseia”, mis on uuendusmeelse teatri esimene klassikalavastus.

Ivar Põllu lavastatava „Odysseia” algtõukeks on küll Homerose Vana-Kreeka eepos, kuid tüki tutvustuses öeldakse ka, et lavastus on Tartu äärealade avastusretk, vaade Eestile ja Tartule võõramaalase, rahuvalvesõduri ja turisti pilgu läbi. Lavastuse muudab eriliseks seegi, et seda vaadates tuleb paigast paika liikuda. Vahemaa läbitakse enamasti bussiga, kuid vahel ka jala. Etenduste algus- ja lõpp-punkt on siiski Tartu Uus teater aadressil Lai 37.

 

Ivar Põllu, miks otsustasite nüüd pöörduda klassika juurde?

Selle üle sai nalja visatud, et Uus teater on teinud igasuguseid trikke, nüüd oleks aeg hakata klassikat mängima. Nii läkski.

 

Kas klassika lavaletoomine on ühe lavastaja jaoks kuidagi tavapärasest suurem väljakutse?

„Odysseia” on mõnes mõttes ikka sama, kui teha lavastust kellestki või millestki, keda justkui kõik teavad ja tunnevad. Loome oma maailma, kus on äratuntavaid momente Homerose loost, me ei too lavale täies mahus Kreeka eepost. Heksameetritki kuuleb vähe. Pigem on Homerose „Odüsseia” ja „Ilias” meie jaoks maagilised tähendamissõnad, millest loeme välja oma tõe, oma süžee, oma sõnumi.

 

Kuidas „Odysseia” lugu võiks tänapäeval teatrisõpru kõnetada?

Sõdade ja sõjapõgenike ajastul on selle sõnum päris selge – samal ajal, kui mehed kaugel maal oma seadusi maksma panevad, võib elu kodus väga palju muutuda. Ajastul, kus Eesti valvab ja kehtestab naftapiirkondades rahu koos teiste rahuvalvajatega, suunduvad sõjakolletest meie poole põgenike vood.

 

Etenduse jooksul peab publik ka paikade vahel liikuma. Kas eesmärk on nii tekitada pealtvaatajateski n-ö rännakutunne või on see rohkem siiski lavakujundusest tingitud?

Rännakutunne ilmselt tekib. Loodetavasti ka palju emotsioone ja elamusi, nagu ikka rännakul. Soov on viia publikut eri situatsioonidesse, eri suhetesse keskkonnaga, mis on ka reisimise peamine eesmärk. Ilmselt pole paljudki varem mitmes kohas varem käinud, kuhu Homerose reiside buss neid viib.

--------------------------

Kes mängivad?

*„Odysseia” esietendub 14. augustil ning seda mängitakse veel 15., 18.–22. ja 25.–27. augustil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee