Värsked Tallinna uudised

Salaaed, kus kasvab uba, põlduba (3)

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 6. august 2015, 16:29
Botaanikaaia peatselt avatavas Meelte aias saab muu hulgas uurida, kas nisu on juba vahaküps ja kuidas lõhnab ferrula. Heiko KruusiFoto: Heiko Kruusi
Ja veel kasvab botaanikaaia uues, tuleval nädalal avatavas Meelte aias nisu, basiilik, tumepunane päevalill ja hulk muid taimi, millest paljusid tunneme maitse järgi.

Hoopis vähem suudame neid ära tunda aga kasvava taimena, mõtisklen tuulisel ennelõunal avamiseks valmistatava uue aiaga tutvuma minnes. Botaanikaaia direktor Karmen Kähr näitab, et kasvuhoonete taha jäävat alles jõudu koguvat aeda pole keeruline leida: sinna viivad hästi nähtavad viidad ja erksad teetähised. Aia loojad on palju rõhku pannud sellele, et seal saaksid elamuse ja õpetusiva kätte ka puuetega inimesed, nende hulgas vaegnägijad.

„Maailmas ringi käies tekib häid ideid. Meie senine tarbetaimede aed oli viis korda viie meetri suurusel lapil. Samas aga huvitavad tarbetaimed inimesi üha rohkem,” jutustab direktor uute mõtete algusest. „Aga nii head pole ma mujal näinudki,” ütleb ta uut aeda kiites.

„Kokandus on moodi läinud, üha enam lisandub uusi sorte – siiruviirulisi porgandeid ja muud sellist. Ühendasimegi kaks asja: tarbetaimed ja nende tundelise, meeltega tundmaõppimise.” Karmen Kähr tõmbab peoga üle erkrohelise taimepuhma. „Tunnete, kuidas hakkas kohe tugevalt lõhnama? See on basiilik, tavaliselt me oleme seda näinud vaid potitaimena.”

Aednikel on käsil kibe töö: ehkki mõned taimed on juba suureks kasvada jõudnud, ootab osa ettekasvatatud taimi alles muldapanekut. „Meelte aed peaks pakkuma elamusi mitmele meelele,” ütleb Kähr, tutvustab aia põhiplaani ning näitab siis, kuidas rajad on kaetud signaalkividest sillutisega ja taimed varustatud ka pimedate kirjas siltidega.

Kokkuvõttes: „Kõikide meelte – kompamise, maitsmise, kuulmise, nägemise, haistmise – kaudu tunnetatav aed ergutab ja ärgitab, kutsub peatuma ja tähelepanu pöörama, märkama meie ümber nii head kui ka halba,” ütlevad aia autorid Kaija Arroval ja Ave Visnapuu.

Vanad tuttavad

Linnapoisil on siin palju õppida, jõuaks aga iga taime juures sildi läbi lugeda. Sibulatega on selge. Ka tillukeste tomatitega: see on sort „Tiny Tom”, aga mis suur karvaste lehtedega puhmas kõrvalpeenral lillasid õisi kannab, jääbki mul teadmata – kõik sildid pole veel paigas, kolmapäevase avamiseni on veel terve nädal. Peab tagasi tulema.

Rõõmsaid äratundmisi aga on ka kolmveerand aastat loodusega peamiselt köögiviljasektsiooni kaudu ühendust pidavail inimestel loota. Peedipealsed on punasesoonilised, päevalill, ehkki punane, selle tunneb samuti ära. Ja siis veel edasi ja edasi, kokku 3500 ruutmeetrit aeda, mille asukad peaksid meile kõik igapäevaelust tuttavad või vähemalt teretuttavad olema. Ja ka vähem tuttavad taimed. Paljas naistenõges näiteks, loen sildilt. Peenraomanikel tasuks vist märkmeidki teha, et pärast netist seemneid tellida, mõtlen.

Kes uute tutvuste sõlmimisest väsinud, võib jalga puhata. Aeda läbiva raja ääres, tulevikus elulõngadesse mattuma hakkavates pergolates saab isegi aiakiigel õõtsuda, neist üks pälvib erilist tähelepanu. „Puuetega inimesed on selle mitmes suuruses ratastoolidega ära katsetanud,” kommenteerib Kähr kollastest torudest koosnevat keerukama ehitusega kiike. Aia teisest otsast paistab erilaadne „Paradiisipuu”, selle installatsiooni valmistasid Eesti kunstiakadeemia tudengid Tornide väljakul peetava lillefestivali tarbeks. Aasta oli siis vist juba 2010, meenutab toonane linnaaednik Kähr. Sealt kandist tasub üles otsida ka paradiisiaed, uskuge, seegi on Kloostrimetsas olemas.

Meelte aia avamine

Kolmapäeval toimub pärast Meelte aia avamist kell 16 Kerttu Pabbo ja Mikk Mäe kontsert, kell 19 esineb Anne Veski.

3 KOMMENTAARI

m
maksumaksja 10. august 2015, 16:11
Kuuldavasti eraldati selle aia rajamiseks linnaeelarvest veidi alla 300 000 euro . Piltide järgi küll aru ei saa kuhu see raha pandi!
e
ei,noh 9. august 2015, 00:49
nüüd tuleb pambuseid ja palme kasvatada kui spetsialistid tulevad aafrikast,et nad siis end siin koduselt tunneksid.
Loe kõiki (3)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee