Vaba aeg

Lahinguvälja – märgiline, kuid unustatud koht  

Kristjan Roos, 9. juuli 2015, 16:28
 
Küllap on üksjagu neid, kes rongiga Tallinnast Aegviitu või Tartusse sõites on pärast Kehrat märganud Lahinguvälja-nimelist rongipeatust.

Nõukogude ajal kandis see peatus hoopis Vikipalu nime, kuigi sellenimeline küla asub raudteest pea kümne kilomeetri kaugusel Piibe maantee ääres.

Esmapilgul kummaline nimi pandi peatusele seetõttu, et just Lahinguvälja raudteeülesõidu lähedal toimus Vabadussõja üks tähtsamaid lahinguid. 4. jaanuaril 1919. aastal toimunud Kehra lahingus peatasid Eesti väed tänu soomusrong nr 1 tegutsemisele punaste edasitungi Tallinna.

Johan Laidoneri eestvedamisel pidi just Lahinguväljal 23. juunil 1940. aastal avatama ka suursugune Kehra lahingu mälestussammas, seda aga 1940. aasta juunipöörde tõttu ei jõutudki avada ning hiljem õhkisid selle okupatsioonivõimud. Taasiseseisvumise järel avati Lahinguväljal aga Kehra lahingu mälestuskivi, kuid mälestussamba avamise plaanidest pole sellest ajast peale suurt midagi kuulda olnud.

Kuigi samba asemel on vaid mälestuskivi, tasuks ajaloohuvilistel vähemalt korra Lahinguväljal ära käia, sest Eesti ajaloo seisukohalt on see paik märgiline. Kehra lahingut peetakse Vabadussõja tähtsaimaks murdelahinguks. Tänavusest aastast alates on MTÜ Kehra Raudteejaam eestvõttel Lahinguvälja jaama parklas avatud infostend, kust leiab lahingu kohta täpsemat teavet.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee