Vaba aeg

Nõva-tagune tühirand 

Ants Vill, 9. juuli 2015, 16:27
Nõva tühirandFoto: Ants Vill
Kui Tallinnast sõitma hakata, siis veidi vähem kui 80 kilomeetri kaugusel, Keilast ja Padisest veidi edasi on Nõva.

Pärast asulasse sissesõitmist tuleb punase pritsimaja kohal hoog maha võtta ja paarsada meetrit hiljem paremale rannamännikusse viivale teele pöörata. Siis liikuda 800 meetrit mööda liivast metsavaheteed ning ees ootabki korralik parkla. Nõva puhkeala kaardil on selle nimi Metskonna parkla. Siit edasi peab jala minema.

Aga minna pole palju – kui üle rannamändidega kaetud luitevalli jõuda, avaneb kaarekujuliselt mõlemale poole kilomeetrite kaupa kulgev üksildane rand, klaar vesi kutsub ujuma. Luitekaer kahiseb, lained sahisevad. Ning kingadest häirimata, tuule vaaludesse puhutud peen liiv laulab üksiku kõndija jalge all.

Mõnisada meetrit paremale suubub Keibu lahte tilluke jõgi. Kuskil samas on luitevalli taga kõrkjaisse peitunud väikene luitejärv Lepaauk– kunagi ulatus tõusva maa eest taganev meri sinnani, oskaks geoloog seletada. Vasakul terendab üle lahe neem, kus peaks olema Nõva sadam, paremal kaugemal aga Keibu. Palja silmaga ei eralda kumbagi, see on ainult kaardilt hangitud teadmine.

Enamikul kordadel, kui seal käinud olen, pole kogu ranna ulatuses pea ühtki liigikaaslast näha. Kui teispool Nõva asuvat oivalist Peraranda teavad ja väisavad paljud, siis siia jõuavad vaid erakliku hingelaadiga uitajad. Ja ei ühtki luite otsa ehitatud suvilakökatsit ega ka uue aja tähtsa mehe paleed. Maa pool paistab ainult metsa tume kaarduv viirg. Keibu pool on ka laagripaik sisustatud, näitab kaart.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee