Tarbija

Talgukevadel kogutakse tänavu vanu värvijääke 

Linnaleht, 23. aprill 2015, 15:38
Vivacolori koolitusjuht Meelis Tarto rõhutab, et kõigepealt tuleks välja selgitada, kas värvijäägid on kasutuskõlblikud.  Sven Puusepp
Teeme Ära talgutel on asutud koostöös Vivacoloriga koguma vanu värvijääke.

Algatuse korraldajad tahavad innustada inimesi oma kodus leiduvad kasutuskõlblikud vesialuselised värvijäägid kokku koguma ning need taaskasutamiseks loomade varjupaikadele ja Tallinna loomaaiale annetama.

Talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Tarmo Tüür märgib, et värvijääkide kogumisel on kaks suuremat eesmärki. „Esiteks võimaldab see ettevõtmine laiemalt teadvustada, et värvidele, mis muidu kasutult seisavad ja vananevad, saab anda uue elu. Teiseks aitab see tuua inimeste teadvusse selle, et riknenud ja kasutuskõlbmatute värvidega kaasneb keskkonna saastamise oht ning selle vältimiseks on vaja viia need jäätmejaamadesse ja kogumispunktidesse,” selgitab Tüür.

 

Vanad värvid saavad uue elu

Kogutud kasutuskõlblike värvijääkidega on plaanis aidata kodutute loomade varjupaiku ja Tallinna loomaaeda, kus talgupäeval värvitakse talguliste abiga üle hooned ja ruumid, kus elavad loomad ja tegutsevad nende hooldajad. Algatuses osalevad ka Pärnu, Rakvere, Viljandi, Valga ja Võru kodutute loomade varjupaigad.

„Loomade varjupaigad ja loomaaed on üheks heaks näiteks, kus saame ühiselt värvijääke kasulikult pruukida. Aga kindlasti leidub meie ühises ruumis veel paiku ja objekte, mida saaks kasutult seisma jäänud värvijääkide abil uuele elule aidata, kas või juba läheneval talgupäeval,” lisas Tüür.

Värve saab annetada 2. maini mitmel pool üle Eesti. Täpsemat teavet vastuvõtukohtadest leiab lehelt www.teemeara.ee/uudised/varvide-taaskasutus.

 

Hinda värvi kasutuskõlblikkust

Värvi kõlblikkuse hindamiseks uuri purgile märgitud säilivusaega. Veendu, et purk on terve ega leki, ning kuula, kas loksutades on kuulda vedela värvi loksumist.

Värvi ei saa enam kasutada, kui see on kuivanud, tükkis või mädamunalõhnaga.

Veendu, et tegemist on vesialuselise värviga. Kui purgil on märgitud „tuleohtlik” või „söövitav”, ei ole see vesialuseline. Samuti ei tohiks vesialuseline värv üldjuhul kanda keskkonnaohu hoiatust.

Teeme Ära talgupäeva kodulehelt leiab lihtsaid soovitusi, kuidas hinnata, kas värv on veel kasutuskõlblik. Talguveebis on selle kohta lühike videoklipp (vaata www.youtube.com/watch?v=CV_4kvTNxK8).

 

Vii jäätmed õigesse kohta

Kevadel on õige aeg kodus tarbetuks muutunud asjadest vabaneda. Kuhu eri liiki jäätmeid viia saab? Kiire vastuse leiab portaalist www.kuhuviia.ee. Tegemist on üle-eestilise kaardirakendusega, mille abil võib kiiresti leida lähimad prügikonteinerid, jäätmejaamad, taas- ja uuskasutuskeskused, taaraautomaadid jpm koos detailse teabe ja juhistega.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee