Tarbija

Eesti päritolu toit on tervisele kõige ohutum (1)

Linnaleht, 16. aprill 2015, 16:00
Välismaa päritolu värskes kana-broilerilihas oli palju rohkem kampülobaktereid kui kodumaises, näitasid Eesti maaülikooli teadlaste uuringute tulemused. Foto: ALDO LUUD
Eesti maaülikooli teadlased avaldasid mitmeaastase uurimistöö tulemusena rahvatervisele oluliste toidupatogeenidega seonduvad toiduohutuse riskihinnangud.

Maaülikooli toiduhügieeni professor Mati Roasto selgitas, et uurimuses käsitletakse oluliste loomadelt inimesele ülekanduvate ehk zoonootiliste patogeenide riske toidu tootmise, töötlemise ja tarbimise ahelas. Uuritavateks patogeenideks olid termofiilsed kampülobakterid, L. monocytogenes ja verotoksiline E. coli.

Riskihindamise projekti tulemusena leiti, et uuritud toidupatogeenide levimus Eesti päritolu kõrge riski kategooria toitudes oli väike, samuti oli väike termofiilsete kampülobakterite ja L. monocytogenes’i arvukus Eesti päritolu tooraines ja toidus. „Imporditud värske kana-broileriliha osutus oluliselt suuremal määral kampülobakteritest saastunuks, millest järeldati, et imporditud kana-broilerilihal on Eesti inimeste kampülobakterioosi haigestumisel suurem roll kui kodumaist päritolu kana-broilerilihal,” ütles Roasto, kelle sõnul kinnitasid seda ka haigustekitajate ravimiresistentsuse uuringud. Uurimustulemuste kokkuvõttes märkisid maaülikooli teadlased, et kui tarvitada Eesti päritolu toitu, on nende patogeenidega seonduvad toiduohutuse riskid väga väiksed kuni väiksed.

Tegemist on esimese toidupatogeenide toiduohutuse riskihinnanguga Eestis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee