Värsked Tallinna uudised

Sõpruses jookseb film. Nii juba 60 aastat 

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 26. märts 2015, 16:00
Programmijuht Tiina Savi Tallinna nišikinos, mis on moodsa sisseseade juures säilitanud 60 aasta taguse Sõpruse hõngu. Heiko KruusiFoto: Heiko Kruusi
Aeg lendab, Tallinna kunagine esinduskino Sõprus tähistab sel kuul avamise 60. aastapäeva.

Punakotkaste tühjaks pommitatud kohta kerkis 11 aastat hiljem kahe 400-kohalise saaliga kinopalee. Arhitekt Friedrich Wendachi alustatud ning Ilmar Laasi, Peeter Tarvase ja August Volbergi lõpule viidud hoone sai ajastule omase klassitsistliku ja rahvusliku laadi ristandina väljanägemise, mida toona nimetati ka präänikustiiliks. Kes vanu aegu mäletavad, teavad, et hoones olid need kaks saali, avar vestibüül ning einelaua- ja muud lahedad raskepärase suurejoonelisusega dekoreeritud ruumid pikki aastakümneid. 1990. aastail, uute aegade saabumise järel, suleti kinoäri mõttes raskete olude tõttu suur osa filminäitamispaikadest kogu taasnoores riigis. Sõprusele jäi üks saal, ülejäänu sai endale ööklubi Hollywood. Tallinnast kadusid tollal Lembitu, Oktoober, Partisan, Foorum, Võit, Koit, Pioneer ja ka Kaja.

Minu enda esimene kinomälestus on seotud just Sõprusega, kus ilmselt kolmeaastasena nägin lapse jaoks üliõudsena mõjunud ja siiani meeles püsivate hiidkoletistega fantaasiafilmi „Sinbadi seitsmes merereis” (esilinastus 1958). Mäletan ka viimast korda, kui Sõpruses käisin, siis juba filmistuudio töötajana, Jüri Sillarti filmi „Noorelt õpitud” esilinastusel. Meeles on ka rikkaliku laua ääres kuuldud sõnad: „Selline pidu jääb viimaseks.” Nendingu tegi üks filmigrupi juhtidest, kes, ei suuda aga meenutada, see oli ammu, aastal 1991. Need sõnad osutusid ütleja enda teadmata üsna kiiresti prohvetlikuks neil kõhnadel aegadel nii filmipidude korraldamisele, filmistuudiole Tallinnfilm kui ka kogu Eesti filmitootmisele. Ning – Sõpruselegi, tunnistan endamisi, kui siseneme kinno selle peauksest ehk nurgatagusest uksekesest, kus mäletatavasti vanasti publikut pärast seanssi õhtuhämarusse lasti.

Igal oma Sõprus

Põhjus, miks meenutan, on Sõpruse inimeste üleskutse rääkida neile juubeli puhul oma lugu, oma mälestusi sellest kinost. „Tiina Lokk ja Roman Baskin on oma põnevad lood juba esitanud. Me paneme need kokku üheks raamatuks, samuti sätime internetti üles,” tutvustab juubelikavasid kino programmijuht Tiina Savi. Veel samal hommikul oli telefoni teel edastanud oma põneva loo Taavi Anari, kes oli, muide, Sõpruse esimene kinomehaanik. Praegune mehaanik Erki Kase näitab oma valdustes meile moodsat digiprojektorit, mille kõrval on siiski ka klassikaline 35-millimeetrise filmi näitamise aparaat. „Uued filmid on digitaalsed, aga meil on väga palju filme n-ö varasalvest, need on filmilindil. Muide, mulle tundub filmikujutis hulga mahlakam ja elavam,” kinnitab Tiina Savi, kui saali kohvinurgas istet võtame. Saal on vanast tuttava üldilmega, kuid ekraan ulatub nüüd seinast seina ja istmeid on poole vähem – 240.

„Sõprus on praegu tõeline repertuaarikino. Keskendume Euroopa filmi paremikule, kuulsate meistrite retrospektiividele ja autoriõhtutele. Püüame leida ka vähem tuntud pärle,” ütleb programmijuht Savi. „Publik on kirju, on vanu, aga üha enam ka noori. Filmikunst läheb moodi, Fellini on alati täiesti välja müüdud. PÖFF ja meediakool muidugi aitavad samuti publiku järelkasvule kaasa. Aga üldse – kino pidamine ning filmivaatamine on elustiil. Viimane suurem hitt oli „Kohutav ilu”, mis kogus ligi 18 000 vaatajat. Hollywoodiga see muidugi ei võistle, nende hittidel on sajatuhandelised vaatajanumbrid,” märgib juba varakult filmipisikust nakatunud Tiina Savi. „Me käsitleme oma kino kui teatrit, meil on umbes sama palju vaatajaid kui NO-teatril või Von Krahlil – aastas ligi 50 000. „Sõprus on Tallinna kõige nišikam, omanäolisem kino,” lisab majaperenaise ametit pidav Kristel Lipand.

Juubeliüritused algavad Sõpruses naljakuu aprilli 22. päeval komöödiafilmide festivaliga, avafilm on tänavuse Berlinale võidufilm „Takso”. Tuletamaks inimestele meelde, et kvaliteetfilm ei pruugi sugugi olla sünge, võib olla ka lõbus, märgib Savi. Pidustuste jaoks saab Sõprus üheks päevaks tagasi kogu maja, ka kõik klubi- ja muud ruumid.

--------------------------------------------------------------------

Sõpruse juubel

* Komöödiafilmide nädalal linastuvad Werner Herzogi, Luis Buñueli, Robert Altmani ja Stanley Kubricku humoorikad teosed. Nädala avab 22. aprillil Iraani režissööri Jafar Panahi tuliuus komöödia „Takso”.

* Juubeli puhul peab Sõpruse kino lugude jahti, et tuua päevavalgele kummalised, lõbusad, kurvad ja hämmastavad lood, mis kino ees, sees ja taga juhtunud, olgu see esimene kohting, naljakas juhtum kinokülastusel, sümpaatne sündmus või hirmutav filmikogemus. Lugusid oodatakse 22. aprillini kirja teel, videona või kas või joonistusena aadressile lood@kinosoprus.ee või Kino Sõprus, Vana-Posti 8, 10146 Tallinn.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee