Värsked Tartu uudised

Peaaegu nagu Audentes, aga palju mugavam (1)

Kristjan Roos kristjan.roos@linnaleht.ee, 26. märts 2015, 15:48
Tartu spordiakadeemiast saab kasu ka mitmevõistluse tulevikutegija Hans-Christian Hausenberg. Foto: MATI HIIS
Mis ühendab Eesti spordi tulevikulootusi mitmevõistlejat Hans-Christian Hausenbergi, ujujat Kregor Zirki ja vehklejat Ruslan Eskovit?

Jah, nad on kõik endale spordis juba nime teinud. Ülenurme gümnaasiumis õppiv Hausenberg püstitas hiljuti seitsmevõistluse A-klassi maailmarekordi. Tartu Kivilinna kooli õpilane Zirk on 15 eluaastale vaatamata uuendanud juba mitut täiskasvanute ujumise Eesti rekordit. Ning Tartu Annelinna gümnaasiumi õpilane Ruslan Eskov tuli veebruari lõpus vehklemise kadettide EM-il pronksikohale.

Aga on veel midagi, mis neid ühendab. Nemad ja veel 17 noorsportlast on nimelt oktoobris käivitatud Tartu spordiakadeemiast juba palju kasu saanud. Kõik akadeemiasse kuuluvad noorsportlased võivad tänu koolidega saavutatud erikokkulepetele treenida ka hommikuti, neile võimaldatakse päevas üks tasuta söögikord ja nad saavad õppeaasta jooksul Tartu ülikooli kliinikumis 400 euro eest spordimeditsiiniteenuseid kasutada.

Tartu spordiakadeemia idee autor ja praegune projektijuht Pille Tali ütleb, et spordiakadeemia on noorsportlase jaoks alternatiiv Tallinna Audentesele. „Noored ei pea minema Audentesesse, sest siin Tartus on olemas treeningbaasid ja treenerid. Ja teiselt poolt ei pea noori koonduma ühe kooli ühte klassi. Spordiakadeemias on ka näiteks õpilasi Hugo Treffneri gümnaasiumist. Õppetase on igal pool erinev, igaüks saab õppimist jätkata seal, kus tahab,” räägib Tali Tartu akadeemia tegutsemispõhimõtte lahti.

Tali sai spordiakadeemia loomiseks inspiratsiooni võrkpallitreenerist abikaasa Urmas Taliga Soomes elades. „Soomes olid olümpiakomitee rahastatavad spordiakadeemiad igas linnas ja maakonnas. Siis tundus, et süsteem on mõistlik, sest õpilased ei pea tipptasemel sportimisega jätkamiseks kooli vahetama,” selgitab Tali.

Tõsi, palju on räägitud sellest, et Tallinna siirduvad noorsportlased saavad Audenteses korraliku eluks vajaliku karastuse. Tali pareerib, et samas on pealinna sattunud sportlasel suur oht leida spordisaalide asemel üles hoopis muud kohad. „Soomes polnud suured keskused nagu Eestis Audentes eriti populaarsed. Linnades asuvad spordiakadeemiad seevastu olid populaarsed. Võib-olla ongi tendents sinnapoole, et kui pallimängualad kõrvale jätta, siis polegi vaja kõiki sportlasi ühte kohta koondada,” ütleb spordiakadeemia eestvedaja.

Pärast Eestisse naasmist katsetas Pille Tali esmalt ideed Võrus ja jõudis seejärel Tartu Spordiliidu jutule. Kui olümpiakomitee otsustas mullu sügisel samuti algatust toetada – treenerite hommikuste treeningute tasustamiseks ja söögikordadeks oli samuti vaja raha –, antigi oktoobris Tartu spordiakadeemiale start.

Spordibaaside tasuta kasutusele andmine noorsportlastele tundub iseenesestmõistetav, aga ka koolidega lõppesid läbirääkimised edukalt. „Kõik koolid tulid meile vastu. Iga kool tunnustab ju oma tipptasemel sportlasi ja on nende üle uhke,” räägib ta. Kokkulepped on sõlmitud üheksa gümnaasiumiga (seitse Tartu kooli, lisaks Lähte ja Ülenurme gümnaasium) ning kolme kõrgkooliga (Tartu ülikool, Eesti maaülikool ja Tartu kõrgem sõjakool).

Praeguseks on spordiakadeemia noorsportlastelt saanud ka tagasisidet. Tali ütleb, et kõige rohkem on noorsportlased ära märkinud võimalust kooli ja trenni vahel tasuta süüa. „See tundub väike asi, aga noored ei pea nüüd muretsema, kuidas lõunal kõht täis saada. Kaheksa toitluskohta on valitud nii, et need jääksid sportlaste teele. Tore on see, et toitlustusasutused on omalt poolt juurde pannud magustoidud ja kuigi lõuna hind on kolm eurot, siis söögikohad lubavad sageli süüa suurema raha eest, peaasi, et kõht ikka korralikult täis saaks,” ütleb Tali. Ta lisab, et noorsportlased tunnetavad ka oma koolide toetuse kasvu ja on rahul võimaluse üle saada tasuta meditsiiniteenuseid.

Juba praegu on aga õige aeg kandideerida Tartu spordiakadeemiasse tulevaks aastaks, sest avaldusi saab saata 20. aprillini. Sügisel lisandub viis uut ja vabaneb kolm kohta.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee