Persoon

Värsked noored tegijad proovivad kätt mitmes bändis 

Ille Grün-Ots, tallinn@linnaleht.ee, 5. veebruar 2015, 16:25
Vahvaid muusikuid on bändis palju, aga kogu asja A ja O on Laura Junson ja Erko Niit, kes laulavad ja mängivad kitarri ning on kirjutanud enamiku muusikast.  Laura Arum-Lääts
Reedel alustab Saaremaal oma muusikarännet ansambel Laura Junson & The Jeth. Ehk teisisõnu esitleb kontsertidel üle Eesti oma esikalbumit. Ja nagu tavaks, löövad bändi noored muusikud hoogsalt kaasa teistes bändides.

Vahvaid muusikuid on bändis koos palju, kuid bändi A ja O on Laura Junson ja Erko Niit, kes laulavad ja mängivad ka kitarri. Põhimõtteliselt on kogu bändi muusika nende kirjutatud, kuigi mõlemad kinnitavad, et ansambli looming on suuresti bändiliikmete hea koostöö tulemus ning neid seob ühine muusikaline tunnetus ja hingamine. Erko meelest tähistab bändi nime teine pool – The Jeth seda sõnulseletamatut miskit, mis lõpuks nende muusika loob. „Laura on muusika alge, aga ühine tervik tekib koos pilli mängides,” selgitab Erko.

 

Hea koostöö annab hea tulemuse

Pillimängu ja laulmist tuleb harjutada. Pärnust pärit bändiliikmetel kindlaid prooviruume aga pole. „Pärnus on üks selline koht nagu Korter 13, kus me proove teeme. Tallinnas on trummaril Tõnul prooviruum ja vahel harjutame ka muusikaakadeemias,” nimetab Laura kohti.

Laura on see, kes enamasti laulusõnad välja mõtleb ja paika paneb. „Vahel olen mõnes üksikus loos Eesti luuletajate tekste kasutanud,” märgib ta. Kuidas täpselt ta enda laulusõnad tulevad, ei oskagi ta õieti selgitada. „Kuidas luule värsse ritta panna, seda ma õppinud küll ei ole. Sõnad tulevad kuidagi intuitiivselt. Tuleb idee, siis inspiratsioon ja motivatsioon ja ongi valmis. Minu käest küsitakse tihti, kumb on enne, kas muusika või sõnad. Minul tulevad need üldjuhul korraga. Tekstist tuleb kõigepealt esimene salm ja refrään, teise salmi kirjutan vahel ka hiljem, kui muusikaline osa on juba olemas,” lisab ta.

 

Laulud elust enesest

Uus plaat sai valmis täpselt õigeks ajaks ehk siis vahetult enne esitlustuuri algust. Plaadi muusika on Laura ja Erko sõnul hoopis teistsugune kui Laura esimesel plaadil „Kodus”. „Sellel plaadil olid eestikeelsed laulud, uuel plaadil on ingliskeelsed. Ma ei tahtnud sellele segamini eesti- ja ingliskeelseid laule panna,” ütleb Laura.

Enamik lugusid kirjutas Laura eelmisel kevadel toimunud muusikaosakonna rakendusliku kõrghariduse diplomi kontserdi tarvis Viljandi kultuuriakadeemias. Plaadil on palasid 10, neist ühe kaasautor on Erko. Muide, „Kodus” on plaadipoodides ammu läbi müüdud. „Me siin arutasimegi, et äkki peaks plaate juurde tegema. Kuigi praegu peab panustama just uuele plaadile. Aga kaks korraga – pole ka üldse halb mõte,” arutleb Laura.

Uue plaadi lood, nagu Laura lood üldse, räägivad elust enesest. „Kõik need teemad, mis mind puudutavad. Ma olen suur loodusesõber ja nii meeldib mulle väga heietada lugusid aastaaegadest,” ütleb Laura. “Ühe loo kirjutasin oma kõikidele kooliõdedele ja koolivendadele kooli lõpetamise puhul. Üks lugu räägib Linnuteest. Kui mõelda enesekesksest igapäevaelust kaugemale, siis me inimestena oleme ikkagi suhteliselt väiksed ja võimetud kogu selle ilmaruumi keskel.”

Bändi koosseis oli eelmise plaadi aegu veidi teine kui praegu. Mõni liige on vahetunud ja mõni pill muutunud, selgitab Laura. Erko täiendab: „Kokkuvõtlikult: koosseis on muutunud ja selle on tinginud ei miski muu kui uue loomingu sünd, mis stiililiselt liigub sinna indie-popi suunda. Enne oli bändis saksofonist Kristjan Mazurtchak ja tänu temale me ka esimese plaadi suuresti üldse salvestasime, sest just tema oli see, kes plaadi idee välja käis. Võiks isegi öelda, et Kristjan oli meie tolleaegne mänedžer. Praeguses koosseisus ta tõesti enam saksofoni ei mängi, aga aeg-ajalt ikka oleme trio-kontserte teinud, kui mõnel soovijal on nostalgia peale tulnud. Bassimees oli plaadil „Kodus” Mihkel Mälgand, nüüd on Heikko Remmel.”

 

Proovivad ka õpetajatööd

Praegune koosseis andis esimest korda kontserdi aasta tagasi NO-teatris. Suvel mängis-laulis bänd Pärnumaal toimunud festivalil Kidise Tiigimuusika. „Saaremaa kitarrilaagris oleme samuti esinenud. Me Erkoga olime seal ka õpetajad, juhendasime laulvate kitarristide rühma. Huvitav töö. Sest seal oli nii noori kui ka vanemaid inimesi – kõik huvilised võisid osaleda,” räägib Laura.

Kitarrilaagris õpetamine ei olnud nende jaoks ainus kord õpetajaametit proovida, mõlemad õpetavad omaenda õpingute, kontsertide ja proovide kõrval Pärnu muusikakoolis. „Kes teeb, see jõuab,” ütleb Erko. „Ma arvan, et praegu ongi just see aeg, kus on energiat, mida ei tohiks endale hoida, vaid tuleb kuhugi rakendada. Varsti enam ei jaksa,” lisab ta naerusui. Nojah, naljatamisi võib öelda, et eks vanust on juba ka – Erko on 28-, Laura 27-aastane...

 

Erkol peres muusikud, Laural mitte

Pisik tekitas nakkuse ja Laura läks õppima Heino Elleri nimelisse Tartu muusikakooli. 2009. aasta detsembris valmis Elleri rütmimuusikute ja Uue teatri koostöö viljana muusikal „Suur maalritöö”, mida mängiti viiel korral Elleri kooli 90. aastapäeva pidustuste raames. Osa muusikat oli Lauralt ja ta ise oli ka laval. „Vähemasti üks lugu oli minu kirjutatud. Ei, kaks ikka, teine oli selline väiksem jupp. Sellest kõigest on plaat ka olemas,” täpsustab Laura.

Erkogi on juba noorest peale olnud muusikaga seotud. Sellega ta ise ei kiitle, aga juba põhikooli ajal tulid esimesed-teised kohad Alo Mattiisenile pühendatud üleriigilisel vokaalansamblite konkursil Jõgeval, sama kordus gümnaasiumi ajal, siis esikohad Eesti Meestelaulu Seltsi korraldatud üleriigilisel poisteansamblite konkursil Paides ja 9. Saaremaa koolinoorte kultuuripäevadel. Erkol on ette näidata ka Raimond Valgre festivali oma kategooria parima meessolisti tiitel ning üleriigilise solistide konkursi esimene koht ja peaauhind.

Geenidega pole vähemasti Laura muusikaarmastusel ilmselt midagi pistmist, suguvõsas teisi muusikuid pole. Erkol aga küll. Ema ikka natuke mängis kitarri ja laulis, isa oligi kitarrist, märgib ta ise tagasihoidlikult.

 

Mängivad mitmes bändis

Bänd Laura Junson & The Jeth pole aga ainus kooslus, kus Viljandi kultuuriakadeemias džässlaulu erialal magistriõppes haridust viimistlevad Laura ja Erko tegutsevad. Kali Briis Bandis näiteks osalevad mõlemad. Kali Briis jõudis sel aastal looga „Idiot” ka „Eesti laulu” poolfinaali.

Aga seegi pole veel kõik. Erko teeb Paabelis pärimusmuusikat, Laura laulab vokaalansamblis. „Mina leian, et mida rohkem stiile ja žanre läbi proovida, seda oskuslikum sa oled. Ja teine asi on see, et on palju tuttavaid muusikuid, kellega kampa lüüa. Samas on Eesti nii väike, et muusikute ring kipub kitsaks jääma ja paratamatult mängivad inimesed mitmes bändis,” ütleb Laura. Erko muigab ning lisab: „Nii ongi, kõik mängivad kõigiga.”

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee