Vaba aeg

Milliseid elamusi pakub aasta 2015? 

Kristjan Roos, 15. jaanuar 2015, 17:09
Suurfilm „1944” Foto: Renee Altrov
Linnaleht teeb väikse eelvaate alanud aastale ja toob välja kultuurisündmused, mida ei tohiks mingil juhul kahe silma vahele jätta.

Film

„1944”

20. veebruaril jõuab kinno Elmo Nüganeni film „1944”, mille keskmes on 1944. aasta sõjasündmused Eestis alates Sinimägede lahingust juulis kuni Sõrve sääre langemiseni Punaarmee kätte novembris.

„Vehkleja”

13. märtsil linastub soome režissööri Klaus Härö film „Vehkleja”. Filmi sündmused toimuvad 1952. aastal, kui Haapsallu kehalise kasvatuse õpetajana töötama saabunud Nõukogude Liidu meistersportlane Endel hakkab sõjajärgsel ajal õpetama lastele vehklemist. Film põhineb osaliselt sportlase ja treeneri Endel Nelise elulool.

„Supilinna salaselts”

Mais jõuab ekraanile Margus Paju seikluslik perefilm „Supilinna salaselts”. See on lugu neljast Supilinna lapsest, kes loovad salajase seltsi, et lahendada suurt saladust.

 

Teater

„Krabat”

31. jaanuaril esietendub Tallinna linnateatri Põrgulaval Diana Leesalu lavastatud Otfried Preußleri lavalugu „Krabat”. Tükk on mõeldud nii täiskasvanutele, kes armastavad maagiat, seiklusi ja muinasjutte, kui ka noorematele vaatajatele.

„Aadama passioon”

Kahe silmapaistva looja, helilooja Arvo Pärdi ja lavastaja Robert Wilsoni koostöös valmiv etendus „Aadama passioon” seob kahe kunstniku loomingulise kogemuse ning ümbritsevast maailmast arusaamise. Tulemuseks on emotsionaalne vaatemäng helide ja valguse keeles. Lavastust näeb neljal maikuu õhtul Tallinnas Noblessneri valukojas.

„Cardillac”

14. mail esietendub Estonias Paul Hindemithi ooper „Cardillac” (1926). Ooperis kõlavad Hindemithi loomingu säravamad meloodiad, milles avalduvad ooperi jõulisus, ainulaadne ilu ja kohati absurdini viiv ekstsentrilisus.

 

Kontsert

Veljo Tormis 85

13. veebruaril kell 18 algavad Viljandi Pärimusmuusika aidas „Raua needmisega” helilooja Veljo Tormise 85. sünnipäeva tähistamise üritused. Augustis jõuab Tormise looming igasse Eesti maakonda.

Jazzkaar

17.–26. aprillini kestva rahvusvahelise džässifestivali Jazzkaar peaesinejad on New Orleansi muusika, R&B ja bluusiklassika radadel rändav John Scofieldi ja Jon Cleary duo (USA), lauljatar Ester Rada (Iisrael-Etioopia), kuue Grammyga pärjatud saksofonivirtuoos David Sanborn ning USA parimaks džässlauljaks valitud Grammy-võitja Gregory Porter.

Yann Tiersen Rock Cafes

5. märtsil esineb Tallinnas Rock Cafes helivõlur Yann Tiersen, kes on suurt populaarsust kogunud filmimuusikat tehes. Näiteks on ta filmide „Amélie” (2001) ja „Hüvasti, Lenin!” (2003) muusika autor. Tallinnas esitleb ta oma kaheksandat stuudioalbumit”∞” („Infinity”).

 

Näitus

„Tundmatu Evald Okas”

10. märtsist 12. aprillini saab Tallinna Kunstihoones näha näitust „Tundmatu Evald Okas”. Legendaarsest kunstnikust koostab ja kujundab näituse ta poeg Jüri Okas.

„Võidujooks maailma lõppu”

28. augustil avatakse Lennusadamas USA-st pärit näitus, mille tööpealkiri on „Võidujooks maailma lõppu”. Näitusel keskendutakse lõunapooluse avastajatele Roald Amundsenile ja Robert Scottile ning vaadeldakse lühemalt polaartemaatika ajalugu tänapäevani. „Islandi kunsti lood”

"Islandi kunsti lood"

9. oktoobril avatakse Kumu kaasaegse kunsti galeriis islandi kunsti näitus „Saaga. Islandi kunsti lood”. Näha saab eri kunstnikupõlvkondade kaalukamaid teoseid, millele sekundeerivad Islandil töötanud väliskunstnikud, nagu Cindy Sherman. Teiste hulgas on esindatud Björki looming, aga ka Olafur Eliassoni ja Erró teosed.

 

Sport

Otepää MK-etapp

Pärast kolmeaastast vaheaega näeb Otepääl taas tippsuusatajaid. 17. ja 18. jaanuaril toimub Tehvandi spordikeskuses murdmaasuusatamise maailma karika etapp. Laupäeval on kavas klassikatehnikas ja pühapäeval vabatehnikas sprindid.

Šveits tuleb Lillekülla

Eesti jalgpallikoondis võõrustab Euroopa meistrivõistluste valiksarjas Lilleküla staadionil 14. juunil San Marinot, 5. septembril Leedut ja 12. oktoobril Šveitsi. Neist kolmest atraktiivseim on kindlasti Šveits, kes näitas sisukat mängu mullusel maailmameistrivõistluste finaalturniiril.

Kergeatleedid Kadriorus

9.–12. juulini toimuvad Kadrioru staadionil kergejõustiku U23 Euroopa meistrivõistlused. Tuhatkonna Tallinnas võistleva kuni 23-aastase kergejõustiklase hulgas on juba maailmanimesid. Sama vanuseklassi kergejõustiklased võitsid näiteks mullu Zürichis toimunud Euroopa meistrivõistlustel 27 medalit.

 

Välismaal

Cartier-Bresson Helsingis

23. oktoobrist kuni tuleva aasta 17. jaanuarini on Helsingis Ateneumi kunstimuuseumis avatud näitus moodsa fotoajakirjanduse isa Henri Cartier-Bressoni töödest. Retrospektiivsel väljapanekul näeb 300 fotot, arhiivimaterjale ja filme.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee