Päevateema

Aita Helpificut katsetada (5)

Zsolt Bugarszki, tallinn@linnaleht.ee, 11. detsember 2014, 17:00
Zsolt Bugarszki Foto: Heiko Kruusi
Eelmisel nädalavahetusel peeti Tallinnas loometalguid „Garage48”, kus töötati välja infotehnoloogialahendusi, mis aitaksid toetada puuetega inimeste iseseisvust ja pakkuda uusi ideid sotsiaalsüsteemile.

Osalesin üritusel sotsiaaltöö eksperdina ja imetlesin, millise hooga edenes eri taustaga inimeste koostöö. Vaid 48 tunni jooksul valmisid ühise mõttetöö viljana paljutõotavad moodsa sotsiaaltöö vahendid, mida keegi osalenuist poleks suutnud teha üksinda. Sai selgeks, milline jõud on IT-l ja innovatsioonil, kui see siduda sotsiaalse mõtlemisega ning rakendada näiteks Eesti puuetega inimeste teenistusse.

Rahvusvaheline meeskond, kuhu kaks ööpäeva kuulusin, projekteeris veebiplatvormi Helpific, mille kaudu viiakse erivajadustega inimesed kokku abistajatega, olgu nood siis vabatahtlikud, kes abikäe ulatamist paljuks ei pea, või tulevikus professionaalsed sotsiaalteenuste osutajad. Segameeskonnas lõid kaasa puuetega inimesed, tarkvaraarendajad, turundajad, veebidisainerid, sotsiaaltöö tundjad. Üks neist, serblane Lana Kaplanović kirjutas esimese tööpäeva hilisõhtul oma blogisse järgmise peegelduse: „Selles väikses riigis on elanikke vähem kui keskmises Euroopa pealinnas, positiivseid võnkeid ja ideid (mis muide ka ellu viiakse!) vallandus siin rohkem, kui olen ealeski varem kohanud.”

Kogu üritus oli lihast ja luust tõendus selle kohta, et „puue” ei ole „võimetus” ning et Eesti ühiskond ei põe sallimatust, nagu vahel arvatakse. Puuetega inimesed, osa ratastoolis, osa pimedad jne, tegid võrdselt teistega kaasa 48-tunnise loomemaratoni. Tavaelus hästi tasustatud spetsialistid aga ei koonerdanud aja ega jõuvarudega, et panustada tasuta tööga ühiskonna edasiviimisse. Just samale suhtumisele on rajatud ka Helpificu platvorm ja meie usk, et see hakkab Eestis tööle.

Äratuskell inimestele

Pärast 25 aastat kestnud majanduslikke edusamme on Eestis jõudnud kätte aeg vaadata ühiskonna inimlikku dimensiooni. Elukvaliteet, haavatavate gruppide olukord, kogukondade elujõud ja inimsuhted on teemad, mis otsustavad riigi tuleviku. Just siin tahamegi oma uue ideega kaasa aidata.

Pikalt on arvatud, et puuetega inimesed vajavad sotsiaalteenuseid ning et sotsiaaltöötaja või hooldaja peab minema ja neid teenindama. Paljudes riikides, ka rikkamates, on aga avastatud, et selline professionaalsete teenuste osutamine on tegelikult lõks: inimesed ei saa oma elu ise juhtida ja jäävad ikkagi eraldatusse, ükskõik kui hästi ka spetsialistid neid “ülaltpoolt” aidata püüavad.

Teine halb külg on see, et abivajajaid tuleb paratamatult juurde. Eelmisel nädalal esines Tallinna ülikoolis professor Jean Pierre Wilken, kes tõi näite, et Hollandis on puuetega inimeste eest hoolitsemise maksumus kasvanud 30 aastaga viiekordseks ning kuna ruumi ülespoole minna enam ei ole, siis pöördutakse sealgi nüüd hoopis innovatsiooni poole. Ta selgitas, et hooldamise mudelilt püütakse nüüd üle minna osalemise mudelile, ehk abivajadusega inimestele eraldatakse ressursid, et nad saaksid ise otsustada, millist abi nad oma elu päästmiseks vajavad.

Helpificust võiks Eestis saada see platvorm, mille kaudu erivajadustega inimesed ja nende pered on arvuti, telefoni vms kaudu ühenduses abivalmis kaasinimestega, aga edaspidi, kui sotsiaalsüsteem järele jõuab, saaksid sealt ka vajalikke teenuseid osta. Nii võiks ära kasutada inimestevahelisi sidemeid, soodustades samas ettevõtlust ja kogukondade ärkamist.

---------------

Zsolt Bugarszki on Ungari ELTE ülikooli teadur, rahvusvahelise sotsiaalse rehabilitatsiooni võrgustiku CARe Europe direktor, eelmisest sügisest Tallinna ülikooli sotsiaalpoliitika õppejõud

--------------

Tule ja uuri ning anna tagasisidet: www.helpific.com

Kas oleksid valmis abivajajaid vahel tasuta või tasu eest abistama?

5 KOMMENTAARI

h
hooldustöötaja 13. detsember 2014, 16:36
Kas oleksin nõus tasuta või tasu eest aitama? Teen seda juba praegu, nii tööna kui vabatahtlikuna.Kui näen, et abivajajal on perspektiivi, siis leian ...
(loe edasi)
k
kodanik 12. detsember 2014, 11:18
Väga hea idee! Loodan, et tegiatel jätkub jõudu ja jaksu asi töösse panna! Edu!
Loe kõiki (5)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee