Värsked Tartu uudised

Ajamasin tõi ehtsad dinosaurused Tartusse  

Kristjan Roos kristjan.roos@linnaleht.ee, 13. november 2014, 17:11
Kolmapäeval pandi Ahhaa keskuses veel dinosauruste näitust üles, kuid juba reedel kell 16 avatakse kaua oodatud näitus. Foto: MARI LUUD
Reede õhtul Ahhaa teaduskeskuses avatav Londoni loodusloomuuseumi dinosauruste näitus annab võimaluse sõita ajamasinaga 200 miljonit aastat tagasi ja saada ettekujutuse, millised dinosaurused välja nägid.

„Tahaks olla kui kärbes seinal ja liikuda ringi samal ajal, mil dinosaurused maa peal tegutsesid. See võis olla üks väga huvitav ja põnev aeg,” mõtiskles Ahhaa teaduskeskuse juhatuse liige Andres Juur, jälgides pilguga seda, kuidas dinosaurusi sel nädalal Ahhaas üles pandi.

Juur tunnistab, et dinosauruste näitused on maailma teaduskeskustes üks suuremaid publikumagneteid. Need väljapanekud paeluvad inimeste meeli. Seega pidi dinosauruste näitus varem või hiljem ka Tartusse Ahhaasse jõudma. Aasta alguses rääkis Ahhaa juhatuse liige Pilvi Kolk Linnalehele, et teaduskeskuse ajutiste näituste saal oli nii kõrge laega ehitatud just seetõttu, et sinna tulevikus dinosaurused sisse mahuksid. Vaevalt oli juba siis küll teada, et just konkreetne näitus peagi Ahhaa ruumidesse jõuab.

Dinosauruste näitus pole siiski Ahhaa kõigi aegade suurim ettevõtmine. Selleks on hoopis Ahhaa ja Eesti meremuuseumi koostöös loodud näitus „Ujub või upub”, mis on Põhja-Euroopa moodsaim käed-külge-ühisnäitus merendusest. See näitus on praeguseks Ahhaas suletud, kuid see on üles seatud tuleva aasta 13. veebruarist 26. juulini Tallinna lennusadamas.

Küll aga on dinosauruste näitus Juure sõnul Ahhaa üks suuremaid rendinäitusi. Londonist Tartusse jõudnud väljapanekut on Eestile lähematest riikidest eksponeeritud Taanis. Ka Soome on dinosaurused jõudnud, kuid ühel teisel ja vanemal näitusel. „Praeguse näituse puhul on tegemist London National History Museumi toodanguga ja sealtpoolt pole midagi nii suurt Eestisse varem toodud,” tutvustab Juur.

Kolmapäeval käis Ahhaa näitusesaalis veel kibe töö, Londonist oli dinosaurusi üles panema tulnud kaks muuseumitöötajat. Lisaks olid abiks teaduskeskuse enda töötajad. Juur tõdeb, et peale liikuvate ja möirgavate täiselusuuruses dinosauruste saab näitust külastades aimu, milline Maa üldse dinosauruste tegutsemisajal välja nägi – milline oli taimestik ja keskkond.

Ilmselt saab dinosauruste näituse üheks hitiks Tyrannosaurus rex, mis on seitse meetrit pikk ja neli meetrit kõrge. Väljapaneku tutvustuses lubatakse, et ka kõige julgemate külastajate südamed hakkavad hirmust võbisema. Juur tõdeb, et lugu nii hull siiski ei ole ning kaasa võib võtta ka pisemad lapsed. „Meie kogemus on see, et mida väiksem on inimene, seda loomulikumalt ta kõiki asju vastu võtab. Seda hirmu küll ei ole, et peaks ütlema, et lapsed, ärge tulge. Siin on ju igasuguseid dinosaurusi. Ega siis kõik dinosaurused ei möiranud kõvasti ega söönud teisi dinosaurusi. Oli ka väga palju taimtoidulisi ja lendavaid dinosaurusi. Ma arvan, et näitusel on vaatamist igale vanusele, see on omamoodi tagasivaade maakera fotoalbumisse. Lihtsalt tuleb aega paarsada miljonit aastat tagasi keerata ja siis on näha, mis tol ajal toimus,” räägib Juur.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee