Värsked Tartu uudised

Kas tartlased panustavad Emajõkke, Anne kanalisse, linnaarhitektuuri või hoopis mõnda üritusse? 

Kristjan Roos kristjan.roos@linnaleht.ee, 9. oktoober 2014, 16:38
Tartlastel on võimalik toetada Anne kanali korrastamist, millega muuhulgas peatataks ujumiskoha kinnikasvamine ja asendataks pealetungivad kõrkjad liivaga.  MARI LUUD
Selle nädala lõpuni saavad tartlased linna korraldatava kaasava eelarve hääletusel välja valida need kaks ideed, mille elluviimiseks on linn eraldanud eelarvest 140 000 eurot.

Mäletatavasti alustas Tartu mullu esimesena Eestis nn kaasava eelarve kasutamist ning toona võitis rahvahääletuse kultuurikvartali esitlustehnika idee. Tartlaste soovil sai Genialistide klubi helitehnika, Uus teater heli- ja valgustehnika, Elektriteater kinotehnika ning kogukonna- ja kultuurihoov Uus õu mobiilse helitehnika komplekti.

Tartu linnavalitsuse avalike suhete osakonna teabeteenistuse juhataja Lilian Lukka tunnistab, et pilootprojekt õigustas ennast. „Saime väga suure kogemuse ja palju õppetunde, mida sellesse aastasse kaasa võtta. Tegimegi eelmise aasta kogemust arvestades protsessis palju muudatusi. Kuna Eestis ja ka lähiriikides pole kaasavat eelarvet katsetatud, siis tuli päris palju ise õppida ja protsessi kujundada,” selgitab Lukka.

Üheks suuremaks muutuseks tänavusel hääletusel on see, et tulemusi reaalajas ei näe. Lukka sõnul tekitas hääletamise ajal tulemuste näitamine väga palju hasarti ja kohati tundus, et ettevõtmine muutus juba üksnes võidu peale rabelemiseks, ei süvenetud ideedesse ja lõpus toimus tõeline võidujooks kahe idee vahel. Mäletatavasti juhtis mulluse hääletusnädala keskpaigas lasteaedade mänguväljakute ühishanke idee, kuid võimsama lõpuspurdi tegi kultuurikvartali esitlustehnika idee.

„Asja mõte on ikka see, et linnarahvas valib lähtudes ideede sisust ja sellest, kuidas nende arvates need asjad linnaelule, kogukonnale, linnaosale vm kasuks tulevad. Teisipidi võib sel aastal muidugi juhtuda, et hääli jääb selle võrra vähemaks, kuna hasart tõi eelmisel korral üpris palju hääletajaid. Samas võib siis ikkagi öelda, et otsus vastab rohkem reaalsusele ehk sellele, mida linnaelanikud oluliseks peavad,” tõdeb Lukka. Mullu oli hääletuse neljanda päeva lõunaks hääletanuid 1198, tänavu oli kolmanda päeva õhtuks hääletanuid 832.

Sel aastal saavad tartlased oma kuni kolm eelistust valida 25 idee hulgast. Kõige rohkem, seitse ideed puudutavad linnaarhitektuuri ning sporti ja vaba aega. Neli ideed on seotud Tartu veekogude (Emajõe ja Anne kanaliga) ning kommunikatsioonide ja ehitusega, kolm ideed aga mõne üritusega. Näiteks on võimalik toetada Anne kanali korrastamist, Emajõe kaldapiirde uuendamist, kunstiplatsi ehk linnalise väljaku loomist Võru ja Kastani tänava ristmikule, aga oma poolthääl on võimalik anda ka Emajõe kaldapealsele avaliku palliplatsi loomisele, Kvissentali paadislipi renoveerimisele ning Annelinna koolide tiigi ümbruse korrastamisele.

Kui üldjuhul ideede esitajad ise oma ideedele suurt reklaami ei tee, siis näiteks Eesti Jalgpalli Liit saatis nädala alguses meediale pressiteate, milles andis teada, et tartlastel on võimalik toetada seda, et tuleval aastal näeks Eesti jalgpallikoondist mängimas Tamme staadionil. Eesti Jalgpalli Liidu esitatud idee järgi toimuks tuleva aasta juuni alguses Tartu jalgpallinädal, mille kavasse kuuluksid rahvuskoondise maavõistlus Tamme staadionil, koondise mängijate osalemine Tartu koolide spordipäevadel, rahvusvaheline noortejalgpalli konverents, Tartu linnaosade vaheline jalgpalliturniir, vutiväljaku püstitamine Raekoja platsile, suvelaagrite ekskursioonipäev Tartus, noortejalgpalli festival Tartu ja Tartumaa võistkondadele, Tartu esindusmeeskonna mäng ning Eesti jalgpalli 106. sünnipäeva tähistamine.

Lukka ütleb, et linnavalitsus on isegi soodustanud ja õhutanud, et ideede esitajad oma ideid hääletuse ajal reklaamiks. „Lõpuks teeb otsuse ikka iga hääletaja ise. Loomulikult oleme nendega kokku leppinud, et nad teisi ideid samal ajal kuidagi maha ei tee. Ja et linnavalitsuse poolt meie reklaamime kõiki ideid võrdselt, me ei too kedagi esile. Me olemegi üheks kaasava eelarve eesmärgiks võtnud kogukondade koostöö parandamise, oma ideede tutvustamine ja kaasarääkimisele kutsumine on kindlasti selle eesmärgi teenistuses,” märgib linnavalitsuse pressiesindaja.

---------------------------------------

Kuidas hääletada?

Hääletada saab veebis infosüsteemis Volis, mille lingi leiab Tartu kodulehe esilehelt või aadressilt www.tartu.ee/kaasaveelarve. Elektroonilisse hääletuskeskkonda saab sisse logida ID-kaardi või mobiil-ID abil.

Hääletada võib ka linnavalitsuse infokeskuses raekoja esimesel korrusel kella 10–18. Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument.

Hääletus lõpeb pühapäeval kell 18.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee