Värsked Tartu uudised

Kuidas alustada ... ulmekirjanikuna? (1)

Ants Vill ants.vill@linnaleht.ee, 8. mai 2014, 16:34
Ise kunagi tondijuttudega kirjutamist alustanud Eva Luts on toonud kirjandusellu hulganisti ulmelist osist. Aldo Luud (Õhtuleht) ALDO LUUD
Homme avaldatakse Prima Vista raames Eesti Ulmeühingu ja kirjastuse Fantaasia korraldatava jutuvõistluse tulemused. Võistluse kaudu soovitakse avastada ja toetada uusi andeid ning anda tuntud kirjanikele põhjust uusi ulmelugusid kirjutada.

„Kirjanikuks saada pole kerge. Kes aga pole tahtnud kirjanikuks saada? Mõned ilmselt pole, aga need, kes on, on juba algusest peale komistanud igasuguste takistuste otsa. Näiteks riiklik toetus saab osaks peamiselt tuntud kirjanikele ja samuti mitte kõigile. Kirjastajad aga eelistavad kahjuks neid, kelle raamat võib saada toetuse,” alustab teemaga jutuvõistluse üks korraldaja, tartlannast kirjastaja Eva Luts.

Samal teemal

„Peamine nõuanne neile, kes siiski soovivad sulge proovida, on osa võtta võistlustest. See on esimene samm, et nad võiks kunagi tuntud kirjanikuks saada.” Samas tõdeb Luts, et võistlusi korraldatakse „vähe, väga vähe” ning lubab ka ise mõelda veel mõne võistluse korraldamise peale.

Maailm ja selle tase

Praegu on Eestis arvestatavaid ulmekirjutajaid ja hulk ulmehuvilisi. Peetakse töötube, laagreid, foorumeid, Tartus ja Tallinnas korraldatakse igakuised kokkusaamisi. Ning hiljuti asutati kirjanike liidus ulmekirjanike sektsioon. „Millest selline ulmeline aktiivsus?” küsin. „Erinevalt mõnest teisest kirjandusliigist on ulmehuvilised organiseerunud. Kriminaalkirjanduse huvilised ei ole seda teinud, spioonikirjanduse huvilised samuti mitte. Aga ulmehuvilised on. Loodud on Eesti Ulmeühing, kes on ka jutuvõistluse kaaskorraldaja,” selgitab Luts.

Aga kas kunagi alustatud kultiveerimine on andnud ka maailmatasemel loojaid? „Päris mitu on seda kindlasti. Vaadake Tiit Tarlapit, Indrek Harglat, Veiko Belialsi, Meelis Friedenthali, Siim Veskimeest! Õuduskirjanikest on muidugi suurepärane Maniakkide Tänav.”

Teadmiseks, ulmekirjanduses on neli suuremat haru: teaduslik fantastika, fantaasia ehk imeulme, õuduskirjandus ja alternatiivajalood.

Kolmas lõikuspüha

Ulmekirjanduse elavdamise ning uute ideede, maailmanägemise ja -nägijate leidmise võistlus on korraldatud aastatel 2004 ja 2010.

Esimese võistluse võitis Meelis Friedenthal, teine oli Siim Veskimees ja kolmas Milvi Martina Piir. Tuntud tegijad on praegu nad kõik. Väärib märkimist, et Friedenthal on võitnud romaanivõistlusel kolmanda koha ja saanud romaaniga „Mesilased” Euroopa Liidu kirjandusauhinna laureaadiks. Piir on aga romaanivõistluse võitnud, kuigi saanud võitnud teosega teise koha – päris huvitav fenomen iseenesest. Veskimees on avaldanud 10 raamatut ja romaanivõistlusel tunnustust leidnud.

Aastal 2010 võitis jutuvõistluse Triinu Meres, teiseks jäi Kadri Pettai ja kolmandaks Maniakkide Tänav. Ka nemad on kirjanduses silma paistnud.

„Tänavusel võistlusel on samuti väga huvitavaid autoreid, kellega tahaks edaspidigi kohtuda, üle 10 on neid kindlasti,” kergitab Eva Luts eesriiet veel väljakuulutamata tulemustelt.

Tänavused võitjad kuulutatakse välja kirjandusfestivali Prima Vista raames laupäeval kell 12 Oskar Lutsu nimelise Tartu linnaraamatukogu saalis.

Kaks tublit aednikku

„Kirjastus Fantaasia annab välja küll paljusid kirjandusžanre, aga kui raamatute koguarvu vaadata, siis suur osa sellest on tõesti ulmekirjandus,” tõdeb 15 aastat tegutsenud kirjastuse asutaja ja omanik Eva Luts, kes on ulmeringkondades juba ammu tõeline legend nii tõlkija, kirjastaja kui ka eestvedajana. Kirjastus annab peaaegu igal aastal välja antoloogiat „Täheaeg”, milles avaldatakse tõlkeulmet ja Eesti autorite paremaid jutte.

Eesti Ulmeühing asutati 19 aastat tagasi, 25. märtsil 1995. aastal, et Eesti ja muu maailma ulmet tutvustada ja propageerida ning Eesti ulmet arendada. Ühing korraldab suviti ulmefännide kokkutulekut Estcon, kus kuulutatakse välja ulmeauhinna Stalker võitjad. Preemiaga tunnustatakse eelneval aastal ilmunud head eestikeelset ulmekirjandust. Auhind antakse välja lugejahääletuse põhjal.

Loe lähemalt: www.ulme.ee.

1 KOMMENTAAR

k
kolla 14. mai 2014, 14:34
kui just sündinud loll pole siis ikka aitab viin.pohmakaga tuleb igasugu kummalisi mõtteid pähe.

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee