Värsked Tartu uudised

Kutsekooli ei tulda üha enam otse koolipingist  

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 7. märts 2014, 00:00
Tartu kutsehariduskeskuses koguvad jätkuvalt populaarsust toitlustuserialad. Pildil kondiitri eriala õpilased. Foto: ALDO LUUD
Neljapäeval huvilistele uksed avavas Tartu kutsehariduskeskuses on viimasel ajal silma hakanud see, et kutseharidust on asunud üha enam omandama täiskasvanud inimesed.

„Meile ei tulda õppima enam mitte ainult koolipingist, kas põhikoolist või gümnaasiumist, vaid aastaid hiljem. Kasvab ka kõrgharitud meeste ja naiste – enam ei saa nende kohta öelda „noorte” – hulk, kel on tekkinud huvi omandada mõni kutse,” räägib Linnalehele Tartu kutsehariduskeskuse turundusjuht Kaire Mets. Ta lisab, et laias laastus võib isegi öelda, et keskhariduse baasil õppuritest moodustavad tubli poole need, kes pole tulnud otse koolipingist, vaid on pärast pikemat pausi otsustanud taas õppima asuda.

Mõistagi ei saa täiskasvanud õppijad koolis viibida hommikust õhtuni, vaid selleks on sobivam sessioonõpe, mis lubab kooli kõrvalt tööl käia. Ja mis ehk paljudele teadmata: erinevalt igasugustest kallitest kursustest saab kutseharidust tasuta. Kas ka kõrgharidusega inimesed? „Jah, praegu on nõnda, meil ei ole alust kedagi kuidagi diskrimineerida. Seadus ju samuti võimaldab seda,” märgib Mets. „Tõsi, mõnel väga populaarsel erialal on tahtjaid rohkem ja siis oleme pakkunud soovijatele võimalust õppida riigieelarvevälisel ehk tasulisel õppekohal.”

Nii nagu elu sunnib mõnegi inimese isegi kõrges eas uut ametit õppima, on ta tekitanud vajaduse uute erialade järele. Näiteks Tartu kutsehariduskeskuses saab sellest sügisest alates õppida uute erialadena spaateenindaja ja reisikonsultandi alal. „Spaateenindaja õppekava ettevalmistamine on kestnud paar aastat. Ja oleme teine kool, kes sellise eriala Eestis avab. Sel erialal õpetatakse spaateenuste protseduure, näiteks kuidas teha mudamähiseid, aroomteraapiat või kergemaid kehahooldusi. Taust on muidugi selge, spaasid on üha rohkem ja seni on nad töötajaid ise ette valmistanud, sest spaahooldajaks pole saanud õppida,” selgitab Mets uue eriala teket.

Populaarsematest erialadest rääkides tunnistab Mets, et viimastel aastatel on hakatud enam huvi tundma toitlustuserialade vastu. „Küllap on kasu olnud telekokkadest ja üldisest hea toidu tunnustusest,” pakub Mets ning lisab, et popid on ka infotehnoloogia erialad, majandusarvestus ja ärikorraldus, autosid puudutavad erialad ja juuksuriõpe. Tõusuteel on ehitusvaldkonna erialad ja üle pika aja oli mullu avatud pottsepa eriala. „Populaarseid erialasid on kindlasti rohkem kui ebapopulaarseid. Ja kindlasti ei vaata me tulevikku mustades värvides,” on Mets veendunud, et sügisel 1300 õppijat 60 õppegruppi vastu võtval koolil läheb praegu päris hästi. 

---------------------------------

Avatud uste päev 13. märtsil

*Nii uusi kui ka juba tuntud erialasid tutvustatakse Tartu kutsehariduskeskuse mõlemas õppekorpuses, Põllu 11 ja Kopli 1. Programmid koos tutvustuste ja ringkäikudega algavad Põllu tänaval kell 9.30 ning Kopli tänaval kell 10 ja 12.

*Avatud uste päevale on oodatud eelkõige noored põhikoolide ja gümnaasiumite lõpetajad, aga ka õpetajad ja lastevanemad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee