Värsked Tartu uudised

Tartu loodusmaja kolis oma hälli tagasi 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 20. september 2013, 00:00
Huvikooli Tartu loodusmaja direktor Signe Söömer näitab uue hoone talveaeda, mis saab laupäevaks valmis. Ka kilpkonnad peaksid selleks ajaks akvaariumisse jõudma. Foto: MARI LUUD
Homme linnarahvale avatav uhke Tartu loodusmaja on naasnud tagasi sinna, kust kunagi kõik alguse sai: 60 aastat tagasi alustas just sealsamas Lille tänaval Tartu linna noorte naturalistide jaam.

Sel sügisel 60. õppeaastat alustanud Tartu loodusmaja on seega kõige pikema traditsiooniga loodusharidust andev kool Eestis.

„Mind rõõmustab enim see, et nüüd on loodusmaja terviklik kompleks. Siin on park, kus saab igal sammul pakkuda loodusharidusõpet ja mis on avatud linnarahvale. See tähendab, et inimesed saavad tulla näiteks kivirajale kividega tutvuma või istutusalale ja kasvatusaladele, aga lisaks saavad meie õpetajad teha õues tunde. Uus maja ei ole lihtsalt lagedale väljale ehitatud, vaid on sulandatud linnaruumi ja looduslikku keskkonda. See on kõige toredam,” on hoones tegutseva 18 huviringiga huvikooli Tartu loodusmaja direktor Signe Söömer rahulolev.

Mõistagi on uues hoones ka loodusõppeks hoopis hubasemad ja avaramad tingimused. Viimati tegutses loodusmaja Kompanii tänaval, kus tal oli võrreldes praegusega kümme korda vähem ruumi. „Suur väärtus on uue maja talveaed, mis on juba praegu hästi ilus, kõik juuni lõpus kolitud taimed on kasvama läinud,” rõõmustab Söömer. Tõsi, kõik loomad pole loodusmajja veel jõudnud, sest oodatakse puure ja akvaariume. „Muidugi pole ükski asi lõplikult valmis, nii maja ise, pargiala kui ka talveaed ei ole veel lõplikult valmis saanud. Eks me areneme nagu looduski,” naljatab Söömer.

Loodusmaja on avatud ka kõigile linlastele. Näiteks asub seal keskkonnainfopunkt, kust saab vastuseid igasugustele keskkonda puudutavatele probleemidele ja küsimustele. Tartu keskkonnahariduse keskusele kuuluvas majas tegutseb ka täiskasvanute koolituskeskus.

„Linnarahvas on tulnud ja küsinud, kas me vajaksime taimi. Meile on toodud taimepotte ja taimi,” on Söömer rahul, et linlased tahavad maja tööle igati kaasa aidata. Septembri alguses avatud olnud traditsioonilist seenenäitust külastas senise tuhatkonna huvilise asemel tänavu 1600 loodusesõpra. Eks paljud tahtsid juba uut maja uudistada, kuigi pääses vaid esimese korruse ühte tiiba. Sel laupäeval avaneb linnarahvale aga juba kogu maja. 

_______________________

Uue maja õpitoad

Lille 10 asuva Tartu loodusmaja pere ootab linnarahvast hoonega tutvuma sel laupäeval. Kella 11–16 toimuvad ringkäigud majas, pargis ja talveaias ning saab ülevaate koprapesast tehnoruumini.

Peale selle on avatud looduse õpitoad, kus pressitakse õunamahla ja veeretatakse jõhvikaid, uuritakse digiluubiga looduse pisikesi imesid ja avastatakse loodusmustreid.

Loodusmaja sisustamisel tekkinud mööblipakenditest luuakse lastele papist mängumaa.

Vaata õpitubade ajakava lehelt www.teec.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee