Vaba aeg

Fantastika irvitab nõukogude ulmade üle 

Ants Vill, raamatusõber, 25. veebruar 2011, 00:00
Kir Bulõtšov “Perpendikulaarne maailm” Skarabeus, 2010

Vene ulmeklassiku Kir Bulõtšovi kolme lühiromaani kogumik pakub Vene aegu mäletavatele lugejatele kirbet äratundmisrõõmu.

Enam kui 30 keelde tõlgitud Kir Bulõtšovi (kodanikunimega Igor Možeiko, 1934–2003) on võrreldud Arthur C. Clarke’i, Isaac Asimovi ja Clifford D. Simakiga. Tema ulmeromaanid on sama kuulsad kui tema käsikirjade järgi sündinud ulmefilmid “Külaline tulevikust”, “Läbi raskuste tähtede poole” ja “Kolmanda planeedi saladus”, rääkimata “Alissa sünnipäevast”.

“Mäekuru” (1980) räägib kosmoselaeva rikke tõttu äärmiselt vaenulikku keskkonda sattunud kogukonna pingutustest säilitada oma teadmised ja kultuur. Elus on unistus, et teisel pool lumme mattunud mäekuru asuva laevavraki abil taastatakse side kodumaaga. Lugemisel tekib mõte, kas see pole mitte mõistujutt ühe suurrahva hääbuvast diasporaast võõral maal. Kuid ei, teksti kirjapaneku aasta viitab pigem Siberi avarustesse küüditatud haritlastele.

Kogumiku nimijutt “Perpendikulaarne maailm” (1989) vihjab otseselt nõukogude tegelikkusele. Sotsialistliku paradiisina kirjeldatud Veliki Gusljari linnakeses leiab teadlane, et kirikutorni taastamiseks oleks kohe vaja kasutada antigravitatsiooni. Kuna on kiire, saadetakse peategelane paralleelmaailma, kus asi olla juba mitu nädalat tagasi avastatud. Teine Gusljar on aga kõige halvemas mõttes nõukogulik õudustegelikkus oma poliitiliste vangistuste, kohaliku juhi isikukultuse, alatuste, pealekaebamiste ja abielurikkumistega.

Kogumiku kolmanda jutustuse “Tõrge-67” (1968/1993) kirjutas Oktoobrirevolutsiooni poolsajandi tähistamise läilusest tülgastunud ajaloodoktor mälestusväärsel 1968. aastal. See on väga mürgine nägemus sellest, kui Talvepalee ründamise pidulik taaslavastamine läheb viltu: Lenini osatäitja arreteeritakse kogemata, Aurora mürsk tabab valet märki ning kompartei aktivistidest moodustatud, kukutamisele määratud Ajutise Valitsuse võimuiha toob kaasa verised lahingud. Nii kaobki igaveseks peetud nõukogude võim kogu maalt paari päevaga.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee