Linnaleht | Arktika-Antarktika

Mööda narkoteed läbi Colombia lõunasse 

Tiina Jokinen, Arktika–Antarktika rändur, 26. november 2010, 00:00
Kõige muu põneva kõrval on Ameerikate reisi põhisiht siiski põlisasukate jälgede otsimine. Indiaanlaste portreede kollektsioon on moodsa elu pealetungist hoolimata kujunenud üsna mahukaks. Foto: Peeter Vähi
Lõpuks saabusid meie autod siiski meritsi Cartagenasse ja karavan võis jätkata teed läbi Colombia alla lõunasse, Ecuadori poole.

Colombia kohta on küllap kõik kuulnud hirmu- ja õudusjutte narkoparunitest ja mässulisest partisaniorganisatsioonist FARC. Seda “narkoteed” läbides olime ausalt tunnistades ka ise valmis halvimaks.

Kokakasvandused asuvad enamasti džunglis ning ümberkaudsetes linnades võib ühe “laksu” 5 dollari eest igalt maiustuse- ja sigaretimüüjalt mingite küsimusteta osta. Põllumehed, kes seda rohelist kulda kasvatavad, pole aga sugugi ülemakstud: nad on tihtipeale sundolukorras, kus maffia annab neile käsu kasvatada kokat, makstes selle töö eest sandikopikaid. Selge see, et suurimad kasumid taolise salakauba juures lähevad vahendajate taskusse.

Kuna parasjagu arutavad kõigi Lõuna- ja Kesk-Ameerika riikide presidendid Colombias tippkohtumisel marihuaana kasvatamise ja tarvitamise seadustamist, tükib paratamatult pähe mõte, mis oleks, kui see tegevusvaldkond tõesti avalikuks muuta. Nähtava vaenlasega on ju lihtsam võidelda kui nähtamatuga. Kujutlegem siis, et see on seaduslik majandusharu, põllumeestele makstakse toetust, vahendajatelt korjatakse aktsiisi- ja käibemaksu ning kogu kraam on poes saadaval. On vaid piirang, et kraami ei tohi kasutada avalikes kohtades nagu ka tubakat ja alkoholi. Huvitav, mis juhtuks? Kas turg reguleeriks kasutuse ja hinnad? Igal juhul kaotaksid sellega diilerid. 

Kokast kombilõikusteni

Teine nuhtlus, mis on Colombiat juba pool sajandit vaevanud, on FARC ehk otsetõlkes Colombia revolutsiooniline armee. Väljanägemiselt sarnaneb see riigi seadusliku kaitsejõuga, selle liikmed kannavad samasugust rohekirjut riietust, erinevusena on neil vaid suur vapp varrukal ja plastsaapad, sest suuremalt jaolt pesitsevad nad ju üliniiskes džunglis. Kunagi ülipopulaarne militaarne liikumine sai alguse põllumeeste seast, kellelt kavalate skeemidega maad käest võeti ning kes siis organiseerusid ja asusid suhteliselt punase programmi alusel võitlusse valitseva võimu vastu. Et aga relvade ostmiseks läks vaja suuremaid summasid, olid nad varsti sunnitud mesti lööma narkokaupmeestega, lisaks sellele tegema muid tempe nagu inimröövid jms.

Praeguseks on nende toetajaskond küll kõvasti vähenenud ja poliitiline programmgi alla käinud, kuid nüüd on organisatsioon leidnud uue sõbra kommunistliku kallakuga Venezuela presidendis, kes neile oma riigis kuuldavasti peavarju ja väljaõpet pakkuvat. Seetõttu on Venezuela piiri äärsed alad ja narkotee Darién endiselt ohtlikud piirkonnad.

Kui sellest kõigest võib jääda mulje, et maailmas Colombia kohta levinud müüdid ongi kogu tõde, siis tegelikult pole see sugugi nõnda. Maad läbides jäävad silma hästi hooldatud ja majandatud farmid, kus kasvatatakse koka asemel banaane, piimakarja, lihaloomi, tõuhobuseid. Mägedest kaevandatakse rahvuslikku uhkust – smaragde ja isegi kulda. Riigi suuruselt teises linnas Medellínis elab põhiliselt valge nahaga Hispaania päritolu rahvas ning linna au ja uhkus on kohalikku katedraali ümbritsev skulptor Fernando Botero park.

Sootuks üllatav on ses linnas aga üks oluline majandusharu, nimelt ilukirurgia. Kogu Kesk-Ameerikas peetakse Colombia tüdrukuid kõige ilusamateks ja sellel on oma põhjus. Paljud linnapiigad tähistavad siin oma 15. sünnipäeva õige isemoodi kingitusega – nimelt kombilõikusega. See tähendab, et 3000 USA dollari eest saavad näitsikud endale kena silikoonist rinnapartii ning ümber kohendatud istumise. Ühtlasi kuulub protseduuri kõhupiirkonna rasvaimu. Et investeeringut siis pikki aastaid heas korras hoida, on naised sunnitud regulaarselt külastama massaaži- ja ilusalonge, ja seda nad ka teevad. Midagi pole öelda – vapustavalt kaunid on need tütarlapsed tõepoolest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee