Tarbija

Soodaga saab terve kodu puhtaks küürida 

LL, 27. august 2010, 00:00
Külmkapi puhastamiseks kasuta niisket käsna, millele on soodat peale raputatud.  Foto: PILLE-RIIN PREGEL
Ära muretse, kui kallite puhastusvahendite soetamiseks raha napib. Tavalist söögisoodat, kui seda näiteks koogi küpsetamisest üle jääb, saab edukalt ka välispidiselt ehk kodu puhastamiseks kasutada.

Söögisoodat oskasid majapidamistes juba tuhandeid aastaid tagasi appi võtta ka egiptlased ja roomlased. Tänapäeval on ligi kolmesajast sooda kasutusvõimalusest kirjutanud raamatu “Söögisooda imed” looduslikule tervishoiule pühendunud kirjanik Amelie Laigneaun.

Kodumasinad läikima

Alustuseks on soodast suur abi toidunõude läikimalöömise juures. Tassile jäänud kohvi- ja teeplekkidest saad lahti plekkidele sooda puistamise ja seejärel tassi niiske käsnaga puhtaks hõõrumisega. Kangemate plekkide jaoks võib tassi täita soodast ja veest valmistatud lahusega ja jätta selle kuni plekkide kadumiseni seisma. Potid-pannid saad puhtaks, kui keedad neis kümmekond minutit soodalahust või hõõrud neid soodast ja vähesest veest tehtud pastaga. Ka lutipudelitele annab hea väljanägemise sooda ja kuuma veega pesemine.

Puuviljadelt taimekaitsevahendite ja putukamürkide jääkide eemaldamiseks tasub vilju kerges soojas soodalahuses pesta.

Söögisoodaga on hea puhtaks teha kodumasinadki. Mikrolaineahju võib seestpoolt pesta sooda ja sooja vee lahusega. Sooda mõju tõhustamiseks aseta ahju kuumast veest ja tassitäiest soodast valmistatud lahusega täidetud kauss ning lase ahjul kaks-kolm minutit töötada. Pärast kausi eemaldamist pühi ahi seest paberkäterätiga kuivaks.

Pliidi ja muude rasvaste kohtade jaoks valmista soodast ja vähesest veest pasta, kanna see peale, lase veidi seista ja küüri siis pind puhtaks. Külmkapi puhastamiseks kasuta niisket käsna, millele on soodat peale raputatud.

Vannituba plekituks

Et dušikardinaid veeplekkidest ja hallitusest puhastada, võib neid soodavees leotada. Soodavette kastetud käsnaga saab seintelt veejälgi eemaldada. Tualettpoti ja vanni võib puhtaks küürida kuiva soodaga. Äravoolutorude ummistustest jagusaamiseks puista pool tassitäit soodat ja tassitäis äädikat torusse, lase seista ja vala peale kannutäis keevat vett. See eemaldab äravoolutorudest ka ebameeldiva lõhna.

Hõbeesemed saab puhtaks, kui hõõruda neid sooda ja sooja vee seguga. Kamme ja juukseharju aga võib puhastada soodavees leotamisega. LL

Ebameeldiva lõhna vastu

Tund aega enne tolmuimemist raputa vaibale õhuke kiht soodat, et eemaldada sellelt ebameeldivad lõhnad.

Seisma jäänud ja halva lõhna omandanud moppi aitab värskendada leotamine kanges soodalahuses.

Kui raputad soodat prügikasti ja prügikoti põhja, siis tekib vähem halba lõhna.

Külmkapist, sahvrist ja valamukapist aitab ebameeldivaid lõhnu eemaldada neisse asetatud tassitäis soodat. Sooda tõmbab endasse ka liigse niiskuse. Vaheta tassitäit kuu-paari järel.

Riietelt võtab suitsuhaisu enne pesemist soodalahuses leotamine.

Sooda imeb halva lõhna endasse ka kingadest, kui asetada nendesse soodaga täidetud riidetükk või sokk ja jätta see sinna üleöö seisma.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee